Vrhání nože

Možnosti jsou dvě. Vrhání nože horním či spodním obloukem. Nejpřesnější a nejsilnější je zásah po vrhu horním obloukem, tedy tak, že ruku pokrčíte v předloktí, příčemž budete stát čelem k cíli a váš loket s ním bude v jedné rovině.

Frajeři a vrhací nože

„Slyšel jsem, že prej hodíš nožem rychleji, než já tasím a vystřelím… Myslím si, že je to kec a že jsi lhář… ” Tak tento frajer v Sedmi statečných svůj omyl pochopil až v kovbojském nebi plném krav, whisky a saloonů. Smutným faktem je, že většina filmařů dělá z lidí schopných vrhat nože polobohy, kteří si mohou hrát s fyzikálními zákony, jak se jim zachce. Určitě znáte pohled na vržený nůž, který opustí ruku hlavního hrdiny, letí stále krásně rovně bez jakékoliv rotace, a pak se zaboří do krku, čela či probodne skrz naskrz černé srdce padoucha.

Realita je bohužel taková, že pokud by toto bylo možné, pak by stejně tak bylo možné střílet ze samopalu se zásobníkem na třicet nábojů několik minut v kuse.

Filmová koprodukce

Vyhněme se tedy filmové produkci a spočítejme fakta. Za prvé. Nože existují. Za druhé. S některými se dá za splnění podmínek pro dobrý vrh úspěšně hodit a zasáhnout cíl. To je vše. A co jsem myslel těmi podmínkami?

 • Nůž

  Nejdříve se zaměříme na nůž. Ideální vrhací nůž je uprostřed vyvážený, takže když si ho položíte na prst, nebude se překlánět ani na jednu stranu. Nejlépe je, pokud je celý vyroben z jednoho kusu kovu a má souměrnou čepel, jejíž špička se při nárazu nezlomí, maximálně ohne.Ostrý nůž se bude hodit i na spoustu jiných věcí, a nejen vám - více v článku.
  Použitelný je nůž, který má o něco těžší rukojeť (ale ne zase o moc). Až na úplné výjimky jsou nepoužitelné zavírací nože včetně motýlka, vystřelovací nože a tlačné nože. Ostatní dýky a nože musí splňovat určité podmínky, jako už zmíněnou vyváženost a alespoň základní souměrnost čepele. Čím roztodivnější tvar, tím hůře bude létat.

 • Technika vrhu

  Možnosti jsou dvě. Vrhání nože horním či spodním obloukem. Nejpřesnější a nejsilnější je zásah po vrhu horním obloukem, tedy tak, že ruku pokrčíte v předloktí, příčemž budete stát čelem k cíli a váš loket s ním bude v jedné rovině. Poté silně ale plynule rukou švihnete dopředu a nůž vypustíte ve chvíli, kdy bude ruka v rovině. Musí vám vyklouznout sám. Při spodním vrhu máte ruku podél těla a po rychlém švihu nahoru nůž vypustíte opět ve chvíli, kdy bude v jedné přímce s cílem. Tato technika není natolik přesná jako předešlá a nemůžete do ní vložit tolik síly, čili je určena pouze na krátkou vzdálenost.

 • Úchop nože

  Uchopit můžete nůž v obou případech za čepel i rukojeť. Pravidlem však je, že pokud nůž není vyvážený, nejlepší variantou je vždy úchop za čepel a vrh horním obloukem.

 • Vzdálenost od cíle a korekce

  Co se týká vzdálenosti od cíle – musíme si uvědomit, že nůž má určitou rotaci. Když ho vypustíte rukojetí napřed, musíte být k cíli buď tak blízko, že opíše pouhý půloblouk a zabodne se, nebo tak daleko, aby zvládl oblouk a půl. Každý, kdo s nožem vrhat umí, vám řekne, že nejlepší je trénovat s jedním nožem a najít si ideální vzdálenosti. V bojových podmínkách pak neplatí, že upravujete sílu či pozici nože v ruce, ale prostě se buď přiblížíte, nebo uděláte krok dva zpátky.

Jak se naučit vrhat nožem

Pokud máte zájem, klidně si pořiďte příslušnou literaturu, protože i tento návod je hodně zjednodušený. Pro začátek ovšem raději investujte do kvalitnějšího vrhacího nože a přichystejte hodně a hodně trpělivosti, budete ji při jeho lovení z trávy potřebovat. Věřte však, že pro to, abyste pak před někým ledabyle vytáhli nůž a hodili ho stromu několik metrů daleko, to stojí.

V rámci sebeobrany bych však raději vsadil na normální českou facku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8773 (vitejdoma.cz/zabava#8351)


Přidat komentář