Thajsko

Podívejte se při své cestě do Thajska alespoň na jeden z plovoucích trhů, nejnavštěvovanější je Damnoen Saduak. Uvidíte zde stovky malebných dřevěných loděk naplněných ovocem, květinami a jídlem.

Charakteristika Thajska

Thajsko je země s rozlohou 513 115 km2, velikostí je podobné Francii. Leží mezi 6. a 21. stupněm severní šířky a 97. a 106. stupněm východní zeměpisné délky. Na západě sousedí s Barmou (1 800 km), na severovýchodě s Laosem (1 754 km), na východě s Kambodžou (803 km), na jihu s Malajsií (506 km). Thajsko má více jak 2 500 km dlouhé pobřeží. Na západě omývá pobřeží Andamanské moře a na východě Thajský záliv. Známá je podoba Thajska s hlavou slona. Díky obrovskému rozpětí země od severu na jih má Thajsko jedno z nejrozmanitějších klimat jihovýchodní Asie.

Základní informace

 • Oficiální název:

  Thajské království (Kingdom of Thailand)

 • Hlavní město:

  Bangkok (Krung Thep - Město andělů)

 • Počet obyvatel:

  64265276

 • Hustota zalidnění:

  120 lidí na km2

 • Státní zřízení:

  konstituční monarchie s dvoukomorovým parlamentem

 • Měna:

  bath (THB) = 100 stangů

 • Úřední jazyk:

  thajština

Co můžete očekávat od počasí

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyšími teplotami v roce, dosahující v průměru 35-36 stupňů. V červnu začíná Jihozápadní Monzun, který přináší deštnou sezónu přibližně až do konce září. I v období deštné sezóny, je podnebí vhodné pro turismus. Velmi často se srážky vyskytují jen na krátký čas (hodinu) nebo přes noc. Ideálním časem pro návštěvu Thajska, zvláště pak přímořských destinací, je období od listopadu do konce února i déle kdy jsou teploty na příjemné úrovni pro návštěvníky ze střední Evropy a srážky minimální.

Nejznámější metropole - Bangkok

Bangkok je směsicí luxusních drahých domů, residencí, tržišť, rušné dopravy, krásných buddhistických chrámů, které vyzařují klid a pohodu. Bangkok, město staré přes 200 let, je nejvýznamnější metropolí jihovýchodní Asie. Celá historie Bangkoku je spojena s dynastií Chakri, která vládne dodnes.

Další známé město a okolí Thajska

Vyhlášené letovisko v sousedství hlavního města země, Bangkoku. Nenabízí příliš mnoho pamětihodností, ale dlouhé čisté pláže roubené věčně zelenými palmami, azurové moře jen lehce zvlněné příjemným mořským větrem a fantastické korálové útesy, kolem nichž se to hemží pestrobarevnými rybkami, želvami a dalšími obyvateli podmořského světa.

Historické srdce města

Tvoří historické srdce města. Najdete zde velké množství nádherných originálních historických staveb a chrámů. Dříve známé také pod názvem Rattanakosin, bylo centrem nového města založeného králem Ramou I. Ve starém městě najdete takové klenoty, jako je Královský palác, uvnitř něhož stojí Wat Phra Kaeo se Smaragdovým Buddhou, dále Wat Pho, jeden z nejstarších chrámů ve městě, Sanam Luang – Pláň pramene, Národní muzeum nebo chrámy Wat Mahathat, Wat Bowonniwet a další pamětihodnosti.

Krása a bohatství Thajska

Ačkoliv je Thajsko zemí s překrásnou a bohatou faunou a flórou, přesto zde vzniklo 79 národních parků, 89 chráněných oblastí a 35 lesních rezervací. Ze 79 parků jich je 18 mořských, které chrání pobřežní, ostrovní a mořské oblasti. V dnešní době pokrývají parky 13% území země. Parky začaly vznikat kolem roku 1960. Většina z nich je velice snadno přístupná a mají nízké vstupné, okolo 15 – 25 ThB. Proto, abyste pochopili thajskou geografii a přírodní historii, je návštěva alespoň jednoho parku nezbytná.

Známé thajské jídlo ve světě

Thajské jídlo je světově proslulé a snad nikdo by neměl opouštět zemi bez toho, aby ochutnal některou thajskou specialitu. Thajci svoji kuchyni milují a jídlo je pro ně malý obřad. Je to pastva nejen pro oči, ale i pro žaludek. Thajci rádi používají pepř, bazalku, zeleninu, arašídy, koriandr, kokosové mléko, citrónou šťávu, tamaryšek, citrónovou šťávu nebo rybí omáčku – náam plaa, vyrobenou z ančoviček, a další řadu exotických surovin.

 

Thajské jídlo je většinou podáváno s velkým množstvím různých omáček a dresinků.
Je to například phrík bon – pasta z červeného pepře, thúa bon – pasta z arašídů, ocet s plátky chilly – náam som Phrík, rybí omáčka s chilli – náam plaa phrík nebo velmi ostrá oranžovočervená omáčka zvaná náam phrík sii raachaa.

 • Vaření jako umělecké řemeslo

  Mnoho návštěvníků Thajska je fascinováno nádherně vyřezávaným ovocem a zeleninou, které zdobí většinu thajských jídel. Zdejší umělci vytvoří například z jarní cibulky krásný střapec nebo chryzantému, z mrkve a chilli překrásné květiny a rajčata jako kouzlem přemění v růže. Toto umění bylo velmi pečlivě střeženo a používalo se jen na královském dvoře.

Zajímavost z Thajska

Podívejte se při své cestě do Thajska alespoň na jeden z plovoucích trhů, nejnavštěvovanější je Damnoen Saduak. Uvidíte zde stovky malebných dřevěných loděk naplněných ovocem, květinami a jídlem.

 • Oblast zvaná Zlatý trojuhelník

  Nejsevernější část Thajska patří do oblasti přezdívané Zlatý trojúhelník - dříve jedné z hlavních oblastí výroby opia na světě. Tuto neslavnou etapu historie tu dnes již připomíná jen maličké Muzeum opia.

Symbol Thajska – Smaragdový Buddha

Wat Phra Kaeo je umístěn v severovýchodním rohu komplexu Královského paláce a jedná se o nejvýznamnější chrám v zemi. Byl postaven brzy po nástupu krále Ramy I. na trůn. Wat Phra Kaeo, v překladu Chrám Smaragdového Buddhy představuje jednu z nejúžasnějších staveb Thajska. Jedná se o soubor budov zdobených zlatem, lakovanými barevnými dlaždicemi, vykládanými okny a dveřmi. Právě v tomto komplexu je uložen nejposvátnější symbol Thajska – Smaragdový Buddha.

 • Jeskyně Phu Khao a ležící Buddha

  Ležící Buddha se nachází v Ban Na Sinuan, Tambon Non Sila, 6 km ze Sahassakhanu. Jeskyně Phu Khao byla dříve důležitým náboženským místem, ale nyní je zde jen malý chrám s ležícím Buddhou. Ten je odlišný od obecné zvyklosti, tím že leží na levém boku namísto tradičně na pravém (další takový je např. v chrámu Wat Pa Pradu v provincii Rayong). Legenda říká, že tento ležící Buddha byl vytvořen v letech 1300 - 1500 a je obecně ctěný venkovany.

 • Památník královny Sunantha

  Je mramorový obelisk, do kterého nechal král Chulalongkorn uložit popel své oblíbené manželky, královny Sunantha Kumariratan, která tragicky zahynula v roce 1881. Tehdy si jednadvacetiletá královna očekávající potomka vyjela na loďce, ta se nešťastnou náhodou převrátila a královna se utopila.

„Thailand - Detroit of Asia”

Automobilový průmysl je dnes pro Thajsko klíčovým odvětvím. Výroba automobilů v současné době tvoří 16% thajského průmyslu a zaměstnává 8% obyvatel. Thajská vláda proto rozvoj automobilového průmyslu velmi podporuje a její strategie nazvaná „Thailand - Detroit of Asia” předpokládá výstavbu nových montážních závodů s cílem dosáhnout v roce 2010 domácí produkce ve výši 2 mil. vozidel ročně. Tento objem produkce by Thajsko posunul mezi 9. největších světových automobilových výrobců.

Thajské masáže a její rozdělení

 • Tradiční thajská masáž je založena na komplexním protahování problematických partií a na stlačování bodů podporujících tok energie v těle. Díky tomu uvolňuje napětí ve svalech a šlachách a pomáhá k revitalizaci celého těla. Masáž se doporučuje zejména lidem se sedavým zaměstnáním, kterým pomůže ulevit například od bolestí zad a krku, a také aktivním sportovcům, kteří svaly každodenně namáhají.
 • Thajská meridiánová masáž naproti tomu pracuje především s akupunkturními drahami (meridiány) a má výrazně pozitivní účinek na kompletní energetickou rovnováhu. Meridiánové masáže jsou účinným prostředkem k vyléčení širokého spektra zdravotních potíží od bolestí hlavy přes dýchací a srdeční potíže až kupříkladu k artritidě kolenních kloubů.

Co jste možná nevěděli

 • Siamské kočky pocházejí z Thajska. Dříve se jim také říkalo Siam.
 • Thajsko se stalo největším vývozcem konzervovaného ananasu na světě, okolo 50% produkce se vyváží do USA.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8713 (vitejdoma.cz/zabava#8002)


Přidat komentář