Sniper

ermín Sniper je znám od roku 1824, ale původní význam spíše označuje ostrostřelce (v originále sharpshooter). Anglické sloveso „to snipe” se vžilo mezi britskými vojáky v Indii ve významu „střílet z úkrytu”.

Sniper

Termín Sniper je znám od roku 1824, ale původní význam spíše označuje ostrostřelce (v originále sharpshooter). Anglické sloveso „to snipe” se vžilo mezi britskými vojáky v Indii ve významu „střílet z úkrytu”. Byla to i narážka na lov ptáka, ke kterému velmi obtížné se přiblížit. Ti kteří to zvládli byli označování jako Snipeři.

Rozdíl mezi těmito dvěma slovy - Sniper nebo sharpshooter?

 • Sniper (odstřelovač)

  jeho cílem je zmást nepřítele, krýt útoky či ústup dalších jednotek, eliminovat konkrétní osoby či vyšší důstojníky, v současné době i navádět některé druhy raket apod.

   

 • Sharpshooter (ostrostřelec)

  označuje odstřelovače, který působí v rámci nějaké jednotky jeho úkolem je vyhledávání a likvidace kulometčíků, střelců v maskovaných postech a dalších cílů podobného typu vzhledem k povaze úkolů používají spíše samopaly

 • Sniper česky – odstřelovač nebo ostřelovač?

  V češtině se využívá obou výše zmíněných slov, ale upřednostňuje se první – odstřelovač.

Snipeři v US army

 • dobrovolníci, kteří jsou vybráni na základě výjimečných schopností
 • mohou být trénováni jako FAC (určují přesné souřadnice pro letecké útoky), FO (určují cíle pro dělostřelectvo) či MFC (označují cíle pro minomety)

Snipeři u policie

 • tito odborníci jsou trénováni, aby stříleli až na poslední chvíli, kdy dochází k přímému ohrožení života
 • typická vzdálenost jejich útoků je mezi 100 a 50 metry
 • většinou střílí za účelem okamžitého zabití, jiné varianty jsou spíše výjimečné
 • vzhledem k dostupné přesnosti bylo provedeno hodně zkoušek, při kterých sniper vystřelil z rukou útočníka zbraň, ale tato metoda se neosvědčila (buď nedošlo ke zničení zbraně, nebo právě naopak došlo ještě ke zranění rukojmích)

Výcvik

Dobrý trénink, který vypiluje schopnosti snipera k dokonalosti je nezbytný. Vojenští snipeři se musí naučit, jak využívat všech možných druhů kamufláže a úkrytů. Důležité jsou pozorovací schopnosti, stejně jako schopnost přesně střílet v jakýchkoliv podmínkách. Při výcviku jsou vystříleny tisíce nábojů týdny a týdny, než se vojákovi dostanou „do krve” správné návyky.

Snipeři jsou trénováni až do takových podrobností, že mají dýchat zhluboka a před výstřelem vydechnout. Někteří instruktoři jdou ještě dále s tím, že učí vojáky střílet mezi údery srdce, což ještě více zvyšuje přesnost.

Efektivní odstřelování může obsahovat pobyt na jedné pozici po několik dní. Únava a ztuhlost svalů, které jsou přinuceny setrvat v jedné pozici je nepopsatelná. A vykonávání tělesných potřeb do batohu, tašky či speciálního kontejneru je samozřejmostí. Což už se ve filmech moc nezmiňuje…

Rekordy

Současný rekord pro zabití na nejdelší vzdálenost je 2430 metrů. Úspěšným střelcem byl kanadský sniper Rob Furlong a překonal tak rekord z dob Vietnamské války, kdy Carlos Hathcock zasáhl cíl na vzdálenost 2250 metrů.

Kam to sakra míříš?!

Jak bylo zaznamenáno, 3. dubna 2003 desátníci Matt a Sam Hughesovi, dva snipeři Royal Marines, v Íráku zviklidovali několik cílů na vzdálenost kolem 860 metrů, přičemž kvůli silnému větru museli mířit přesně 17 metrů doleva od cíle!!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8836 (vitejdoma.cz/zabava#8555)


Přidat komentář