Papyrus

Tato bahenní rostlina pochází z Madagaskaru, kde roste na březích řek. Cyperus je znám již z doby starého Egypta, kdy Cyperus papyrus se používal po úpravě jako podklad egyptských papyrusů.

Papyrus

Tato bahenní rostlina pochází z Madagaskaru, kde roste na březích řek. Cyperus je znám již z doby starého Egypta, kdy Cyperus papyrus se používal po úpravě jako podklad egyptských papyrusů. Dlouhé stvoly se řezaly na pruhy, překládaly křížem přes sebe tak, aby se překrývaly a pak se lisovaly na papír.

 • Umístění

  Cyperusy mají rádi světlé a polostinné místnosti, ale ne sluneční paprsky. Vynášení na venkovní stanoviště se nedoporučuje. V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 16°C. Na tmavém stanovišti rostlina řídne.

 • Teplota

  Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C. V zimě by neměla teplota při pěstování rostliny klesnout pod 15°C.

 • Zálivka

  Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá.

 • Vzdušná vlhkost

  Cyperus má rád vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

 • Hnojení

  Od března do srpna šáchor přihnojujeme 1x za 14 dní speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno.

 • Přesazování

  Protože cyperus roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

 • Množení

  Cyperusy množíme semeny, dělením rostliny, vrcholovými řízky. Odřízneme zvonec listů se stonkem po odkvětu. Listy ponoříme do sklenice s vodou. V krátkém období rostliny zakoření.

 • Choroby a škůdci

  Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy šáchoru

Cyperus albostriatus
Cyperus alternifolius
Cyperus flabelliformis
Cyperus 'Variegatus'
Cyperus diffusus
Cyperus esculentus
Cyperus gracilit
Cyperus naspunis
Cyperus papyrus
Cyperus pumilus

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8607 (vitejdoma.cz/zabava#6571)


Přidat komentář