Nealkoholické pivo

Přestože má méně alkoholu, zachovává si nutriční hodnoty a zdraví prospěšné komponenty normálního piva. Obsahuje totiž vitamíny, minerály a řadu dalších látek pozitivně ovlivňující naše zdraví.

Nealkoholické pivo

Poptávka po nealkoholické pivu začala stoupat úměrně se změnou životního stylu a větším množstvím aut na silnicích. Počátky let devadesátých ale rozhodně nejsou kolébkou tohoto jedněmi zatracovaného, jinými oslavovaného a obhajovaného moku. Kde jinde mohl vzniknout nápoj, který má připomínat pivo a přitom nemít žádný alkohol, než v zemi, kde je zakázán. Klíčem byla prohibice v USA ve dvacátých a třicátých letech. Poptávka po nápoji bez alkoholu ale může být založena také na náboženství, konkrétně a především islámu.

Postupný vývoj piva

V tehdejším Československu se s výzkumem a následnou výrobou začalo v sedmdesátých letech. Místem činu se stal státní pivovar v Českých Budějovicích. Výsledek jejich snažení byl pojmenován Pito (PIvo + auTO). Jeho chuť sice nebyla nic moc, nicméně několik tisíc hektolitrů se prodalo.

Pozitiva a negativa

Přestože má méně alkoholu, zachovává si nutriční hodnoty a zdraví prospěšné komponenty normálního piva. Obsahuje totiž vitamíny, minerály a řadu dalších látek pozitivně ovlivňující naše zdraví. Nakolik nás ovlivní v něm obsažené množství alkoholu? Výzkumy bylo zjištěno, že i čtyři vypitá nealkoholická piva ovlivní hladinu alkoholu v tělě naprosto minimálně.

Jak se vyrábí pivo

Způsob výroby se liší pivovar od pivovaru. Některé zkouší neobvyklé druhy kvasinek, jiné zastavují kvašení dříve, než je obvyklé (proto chutná nealkoholické pivo tolik po tzv. omladině – není úplně prokvašené) či odstraňují alkohol z hotového piva. Poslední řešení je nejdražší, ale dá se jím dosáhnout téměř úplného odstranění alkoholu.

Rozšíření nealkoholického piva

Nealkoholická piva jsou jediným segmentem pivní výroby, která stále dlouhodobě roste. Orientačně se dá řící, že produkce a spotřeba vzrostly od roku 2000 do dneška téměř čtyřnásobně.

Možný výběr piva

V ČR je možné vybírat ze sedmnácti druhů nealkoholických piv včetně několika zahraničních.

Objemové procento alkoholu

Termín nealkoholické pivo je již známý dostatečně. Označuje nápoj, který má narozdíl od běžného piva nanejvýš 0,5 objemového procenta alkoholu. Na co si je třeba dávat pozor je pivo se sníženým obsahem alkoholu, která má od 0,6 do 1,2 objemového procenta.

Slovníček pojmů

  • Nealkoholické pivo a říz

    Už jste někdy přemýšleli, proč se chcete napít podruhé? Ten osvěžující účinek, který vás láká, abyste si dali další lok? To je správný říz. Tato složka závisí na mnoha složkách piva, ponejvíce chmelu a oxidu uhličítém. A slyšeli jste o tom, že se v pivu můžete přímo vykoupat? Pivní lázně opravdu existují!

  • Nealkoholické pivo a plnost

    Čím má pivo silnější extrakt z původní mladiny, tím je hustější a chutnější. Nejlépe to jde vidět, pokud si koupíte vysokoprocentní pivo. Konzistence je úplně jiná než u klasické „desítky” a k vodové chuti má opravdu daleko.

  • Nealkoholické pivo a hořkost

    Hořkost dává pivu chmel a hlavně postup vaření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8816 (vitejdoma.cz/zabava#8464)


Přidat komentář