Muzeum v přírodě - Valašské muzeum

Pokud byste chtěli navštívit největší a nejnavštěvovanější skanzen na území České republiky, musíte své kroky zamířit na Valašsko. Konkrétně tedy do Rožnova pod Radhoštěm.

Rožnov pod Radhoštěm

Pokud byste chtěli navštívit největší a nejnavštěvovanější skanzen na území České republiky, musíte své kroky zamířit na Valašsko. Konkrétně tedy do Rožnova pod Radhoštěm.

O městě

Rožnov se na mapách objevil poprvé ve 13. století. Dlouhou dobu se na přilehlých stráních a kopcích místní Valaši věnovali pouze pastevectví a žili velice skromně, vzhledem k chudému charakteru kraje.

V 19. století se však Rožnov proměnil na lázeňské městečko, které vyhledávali osoby s dýchacími chorobami a uživali si zde nejen čerstvého vzduchu, ale i žinčice, již usrkávali při procházkách městem.

Současný Rožnov pod Radhoštěm plní zejména funkci rekreačního a turistického centra a to nejen v létě, ale i v zimních měsících.

Skanzen

Název skanzen resp. skansen je odvozený ze švédštiny, když v této zemi na konci 19. století vzniklo první národopisné muzeum v jednom stockholmském parku.

Skanzen svou atraktivitu získal především tím, že se nejedná o tradiční model, které používají výstavy, ale mnoho budova a exponátů stále mohou plnit svou funkci.

Při mnoha akcích, které se v těchto muzeích pořádají, tak vesnička ožije podobným životem, jaký se tu vedl před mnoha stovkami let.

 

 • Valašské muzeum v přírodě - Dřevěné městečko

  Rožnovský skanzen byl založen v roce 1925 a jeho hlavním srdcem je Dřevěné městečko, na které narazíte jenom kousek o centra města. Kromě stále expozice se zde po celý rok pořádají akce v duchu valašských folklórních tradic.

   

 • Valašské muzeum v přírodě - Mlýnská dolina

  K Valašskému muzeu v přírodě rovněž patří Mlýnská dolina, kde mimo jiné uvidíte původní hamr, tedy pilu na řezání dřeva s vodním pohonem.

 • Valašské muzeum v přírodě - Valašská dědina

  Tato část muzea je umístěna v krajině kolem Rožnova a je věrným obrázkem beskydských osad.

Jak se tam dostanete

Pokud chcete navštívit rožnovský skanzen, jeďte vlakem do Valašského Meziříčí a pak motorákem přímo do Rožnova.

Vedle konečné vlakové stanice se nachází i autobusové nádraží, kde zastavují dálkové linky

Z autobusového a vlakového nádraží dojdete do skanzenu za deset až patnáct minut. Nejen z Čech a Moravy, ale i ze Slovenska, neboť Rožnov je na hlavní trase, která vede na východní hranici.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8810 (vitejdoma.cz/zabava#8435)


Přidat komentář