Mount Everest
První žena, která dosáhla vrcholu Mount Everest, se stala Japonka Junko Tabei, v roce 1975. První Evropanka a zároveň třetí žena na Everestu byla roku 1978 Wanda Rutkiewicz z Polska, která se stala nejlepší horolezkyní světa.Základní informace
Pohoří: Himaláj
Vrchol: 8 844 m
Poloha: 27° 59´s. š., 86° 56´v.d.
Světadíl: Asie
Státy: Nepál, Tibet, Čína
Historie
Nejvyšší hora světa – Mount Everest vznikla zhruba před 325 miliony lety na dně pravěkého moře, které již neexistuje.
Horolezectví bez jištění - bouldering trochu z jiného pohledu
V roce 1865 byla hora oficiálně pojmenována po šéfu podrobného mapování Indie, Georgovi Everestovi. Předtím lidé používali názvy jako Peak (Štít) XV nebo Chamolungma.
Neustále výpravy a expedice
Na Mount Everest bylo zatím podniknuto 283 výprav. Poprvé, v roce 1953, na vrchol vystoupila britská expedice – Novozélanďan Edmund Hillary a Tenzing Norgay.
První žena, která dosáhla vrcholu Mount Everest, se stala Japonka Junko Tabei, v roce 1975. První Evropanka a zároveň třetí žena na Everestu byla roku 1978 Wanda Rutkiewicz z Polska, která se stala nejlepší horolezkyní světa.
Skialpinismus - horolezectví a lyžování v jednom
Prvním Čechem na Mount Everestu byl Leopold Sulovský, který jako člen expedice z Itálie dosáhl vrcholu 17.5. 1991.
Horolezecké cesty na Mount Everest
Mount Everest má dvě hlavní horolezecké cesty. Jednou je jihovýchodní z Nepálu a druhou severovýchodní z Tibetu. Ovšem existují i další horolezecké cesty, které jsou však méně časté.
Základní trénink - bouldering - lezením a šplháním k dobré kondici
Jihovýchodní cesta z Nepálu je technicky méně obtížná než cesta severozápadní, také proto je mnohem frekventovanější.
Dobrá fyzická kondice je při výstupu zapotřebí - trénujte a trénujte. Výběr sportu je na vás, ovšem chybět vám nesmí jak aerobní činnost tak posilovací část.