Mexiko - vše o Mexiku

Mexiko a historie. Španělé za tři staletí. Zadluženost v Mexiku. Zemědělství v Mexiku. Mexické textilie. Speciální mexické nápoje. Aglomerace Mexika. Mexická ostrá jídla. Tradiční mexická hudba.

Mexiko a historie

Mexiko je vlastní dávných civilizací Mayů a Aztéků, stavitelů skvělých měst s náměstími, paláci a pyramidami. Indiánské civilizace zničili španělští conquistadoři, které v roce 1519 přilákaly pověsti o bájných pokladech zlata a stříbra.

Španělé za tři staletí

nadvlády zemi sjednotili svým jazykem a katolickým náboženstvím. V roce 1821 si Mexiko vybojovalo nezávislost. Dnes tvoří většinu Mexičanů mesticové, potomci původních obyvatel smíšení se španělskými přistěhovalci.

Zadluženost v Mexiku

Přes dvě třetiny obyvatel žijí ve městech, existují však i končiny dostupné pouze v koňském sedle. Síť komunikací se postupně rozšiřuje. Země je tak hornatá a vyprahlá, že jen 12% území je vhodných k obdělávání. Mexiko má ohromné zásoby ropy a rud kovů, přesto trpí nezaměstnaností a velkou zahraniční zadlužeností. Od úzkých styků s USA si Mexiko slibuje rychlý hospodářský rozmach.

Zemědělství v Mexiku

Mexiko se rychle industrializuje, ale zhruba třetina obyvatelstva se dosud živí zemědělstvím. Pěstuje se tu zejména kukuřice, fazole a zelenina, chová se hovězí dobytek, obce, prasata a drůbež.

Mexické textilie

Většina tkanin pochází z továren. Mexičané však dodnes udržují i tradiční umění ručního tkaní barevných látek. Toto satrape je součástí tradičního mužského oděvu a nosí se přehozené přes ramena.

Speciální mexické nápoje

Mexické polopouště a suché planiny jsou domovem mnoha druhů agáve, rostlin pokrytých trny. Šťáva z dvou druhů agáve se užívá k výrobě alkoholických nápojů, tequily a mezcalu. Agáve se pěstuje na plantážích, část rostliny se vaří, mele, nechá vykvasit a pak se tekutina destiluje. Nápoj se vyváží do celého světa.

Město Mexiko

Aztécká metropole Tenochtitlán byla vystavěna na ostrovech jezera Texcoco. Španělé město zničili a na jeho ruinách vyrostlo nové sídlo, Ciudad de México.

Aglomerace Mexika

trpí znečištěným ovzduším, protože ji obklopují horská pásma ztěžující rozptyl zplodin z výfuků automobilů a z továren.

Den smrti v Mexiku

Mexičané věří, že život je jako květina; zvolna se rozvíjí a pak zase uzavírá. Při každoročním svátku Dne smrti zaplaví ulice spousta květů a smrt připomínají i různé figuríny kostlivců.

Mexická ostrá jídla

Mexická kuchyně je velmi rozmanitá. Pálivé papričky chilli jsou důležitou přísadou k okořenění a dochucení řady jídel. Placky zvané tortillas tvoří podstatnou část stravy. Dělají se z kukuřičné mouky a mohou být plněny směsí masa, zeleniny a sýra. 

Stříbro v Mexiku

Mexiko má bohaté nerostné zdroje. Španělští kolonisté dobývali v 16. st. stříbro v horách Sierra Madre; dnes dobývá Mexiko jednu šestinu světové těžby stříbra a je známé svým vyspělým šperkařstvím.

Tradiční mexická hudba

Velice oblíbená je tradiční mexická lidová hudba. Skupiny hudebníků mariachi nosí národní kroje a hrají a zpívají v kavárnách a na náměstích po celé zemi.

Žvýkací gumaz Mexika

V lesích Mexika divoce roste strom sapodilla, z něhož se získává míza podobná mléku nazývaná chicle. Po zpracování se z ní stane guma, nejdůležitější složka žvýkačky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8549 (vitejdoma.cz/zabava#5257)


Přidat komentář