Mexiko

Mexiko tvoří suchá náhorní plošina rozčleněná širokými údolími a na východě i západě ohraničená horskými pásmy. Některá z nich jsou vulkanicky aktivní. Nížiny jsou podél pobřeží, na Yucatánu a v Dolní Kalifornii.

Mexiko

Mexiko tvoří suchá náhorní plošina rozčleněná širokými údolími a na východě i západě ohraničená horskými pásmy. Některá z nich jsou vulkanicky aktivní. Nížiny jsou podél pobřeží, na Yucatánu a v Dolní Kalifornii (Bája California). Mexiko je vlastí dávných civilizací Mayů a Aztéků, stavitelů skvělých měst s náměstími, paláci a pyramidami. Indiánské civilizace zničili španělští conquistadoři, které v roce 1519 přilákaly pověsti o bájných pokladech zlata a stříbra. Španělé za tři staletí nadvlády zemi sjednotili svým jazykem a katolickým náboženstvím. V roce 1821 si Mexiko vybojovalo nezávislost.

 

Dnes tvoří většinu Mexičanů mesticové, potomci původních obyvatel smíšení se španělskými přistěhovalci. Přes dvě třetiny obyvatel žijí ve městech, existují však i končiny dostupné pouze v koňském sedle (Proč to nezkusit?).

Síť komunikací se postupně rozšiřuje. Země je tak hornatá a vyprahlá, že jen 12 % území je vhodných k obdělávání. Mexiko má ohromné zásoby ropy a rud kovů, přesto trpí nezaměstnaností a velkou zahraniční zadlužeností. Od úzkých styků s USA si Mexiko slibuje rychlý hospodářský rozmach.

Letem světem přes Mexiko

 • DEN SMRTI

Mexičané věří, že život je jako květina; zvolna se rozvíjí a pak zase uzavírá. Při každoročním svátku Dne smrti zaplaví ulice spousta květů a smrt připomínají i různé figuríny kostlivců.

 • TEXTILIE

Většina tkanin pochází z továren. Mexičané však dodnes udržují i tradiční umění ručního tkaní barevných látek. Sarape je součástí tradičního mužského oděvu a nosí se přehozené přes ramena.

 • ZEMĚDĚLSTVÍ

Mexiko se rychle industrializuje, ale zhruba třetina obyvatelstva se dosud živí zemědělstvím. Pěstuje se tu zejména kukuřice, fazole a zelenina, chová se hovězí dobytek, ovce, prasata a drůbež.

Co musíte ochutnat - TEQUILA A MEZCAL

Mexické polopouště a suché planiny jsou domovem mnoha druhů agáve, rostlin pokrývajících trny. Šťáva z dvou druhů agáve se používá k výrobě alkoholických nápojů, tequily a mezcalu. Agáve se pěstuje na plantažích, část rostliny se vaří, mele, nechá vykvasit a pak se tekutina destiluje. Nápoj se vyváží do celého světa.

 • MĚSTO MEXIKO

Aztécká metropole Tenochtitlán byla vystavěna na ostrovech jezera Texcoco. Španělé město zničili a na jeho ruinách vyrostlo nové sídlo, Ciudad De Mexico.

Přes Atlantik rovnou do mexické kuchyně

Mexická kuchyně je velmi rozmanitá. Pálivé papričky chilli jsou důležitou přísadou k okořenění a dochucení řady jídel. Placky zvané tortillas tvoří podstatnou část stravy. Dělají se z kukuřičné mouky a mohou být plněny směsí masa, zeleniny a sýra.

 • STŘÍBRO

Mexiko má bohaté nerostné zdroje. Španělští kolonisté dobývali v 16. st. stříbro v horách Sierra Madre; dnes dobývá Mexiko jednu šestinu světové těžby stříbra a je známé svým vyspělým šperkařstvím.

 • PRODAVAČI SUVENÝRŮ A POLYKAČI OHNĚ

V přeplněných ulicích města Mexika hledají obživu tisíce lidí. Drobní obchodníci prodávají potraviny, prádlo, losy loterie. Malí chlapci si vydělají pár pesos jako polykači ohně, jiní nabízejí turistům suvenýry.

 • JEDINEČNÉ SEDLÁŘSTVÍ

Na pláních severního Mexika se chová hodněkoní. Koně sem přivezlišpanělév 16. st.Mexičané jsou skvělýmijezdci. Používají kožená sedlavyrobená místními řemeslníky.

 • SVĚDKOVÉ MINULOSTI - MAYSKÁ PYRAMIDA

Tato mayská pyramida z 12. st se nachází v Chichén Itzá a je jednou z mnoha staveb zanechaných starými mexickými civilizacemi. Čtyři schodiště stoupají k nádhernému chrámu.

 • ČERNÉ ZLATO

Pro mexickou ekonomiku mají velký význam ložiska ropy a zemního plynu. Ropa se těží podél Campechského zálivu(Golfo de Campeche) a zpracovávají ji rafinérie.

 • HUDBA

Velice oblíbená je tradiční mexická lidová hudba. Skupiny hudebníků mariachi nosí národní kroje a hrají a zpívají v kavárnách a na náměstích po celé zemi.

 • ŽVÝKACÍ GUMA - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ SLOŽKA ŽVÝKAČEK

V lesích Mexika divoce roste strom sapodilla, z něhož se získává míza podobná mléku nazývaná chicle. Po zpracování se z ní stane guma, nejdůležitější složka žvýkačky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8719 (vitejdoma.cz/zabava#8043)


Přidat komentář