Maroko

Maroko leží v severozápadním cípu Afriky a od španělského pobřeží jej dělí Gibraltarský průliv. Západní pobřeží Maroka je omýváno vodami Atlantickým oceánu, sever lemuje Středozemní moře.

Základní údaje

Maroko leží v severozápadním cípu Afriky a od španělského pobřeží jej dělí Gibraltarský průliv. Západní pobřeží Maroka je omýváno vodami Atlantickým oceánu, sever lemuje Středozemní moře. Hlavním městem je Rabat. V Maroku neboli marockém království vládne král Mohammed VI.

Marocká kultura

Maroko je původně francouzská kolonie. Dnes se zde mísí africká, arabská i evropská kultura. Hlavním náboženstvím je islám. Úředním jazykem je arabština, ale domluvíte se zde i francouzsky nebo anglicky.

Historie

První osídlení proběhlo už v době neolitu, 8. tisíciletí př. n. l. Kolem 2. tisíciletí př. n. l. zde přišly první berberské kmeny. V roce 42 byla na území dnešního Maroka zřízena římská provincie, Vandalové a Vizigóti si ji ale zcela podrobili. Několik let Maroku vládla Francie a až v roce 1956 byla sultánem Mohammedem vyhlášena nezávislost Maroka.

Klima

Zatímco na pobřeží Maroka vládne příjemné středomořské subtropické klima, vnitrozemí dosahuje tropických teplot. Velkou část Maroka zabírá poušť Sahara, dominující je ale také pohoří Atlas a Rif. Nejvyšší bod země je Jebel (džabal) Tubkal, 4 165 m n. m. 20% plochy země zabírají lesy, 45% pastviny. Lidé se zde živí zejména zemědělstvím a chovem zvířat.

Co tak dovolená?

Maroko se v posledních letech stává čím dál oblíbenějším místem zahraničních turistů. Milovníci Orientu si zde přijdou na své. Krásná příroda, nesčetné pozůstatky starobylé kultury, levné ubytování, jednoduchá doprava a příjemní lidé zde lákají cestovatele, dobrodruhy i lenochy toužící jen po odpočinku. Vynikající je také marocká kuchyně.

Co musíte navštívit

Při návštěvě Maroka se zaměřte hlavně na stará města, trhy, mešity, berberské pevnosti. Nenechte si ujít noční rej v Marrákeši, navštivte vodopády Ouzoud a Gibraltar, monumentální skálu střežící Středozemní moře. Pokud jste milovníci golfu, vyhledejte některé z mnohých golfových hřišť. Taxi je levné, takže můžete klidně projet největší památky autem. Toužíte-li poznat záhadná a méně komerční místa, najměte si za bakšiš domorodce.

Nejatraktivnější místa Maroka

  • Rabat - hlavní město Maroka s četnými památkami (pevnost Kasbah des Oudaias, minaret Tour Hassan, mauzoleum Mohammeda V., starověké město Salé na druhém břehu řeky Bou Regreg a další).
  • Marrakéš – živé město s nočními reji na náměstí Djeema el-Fna.
  • Meknés – jedno ze čtyř královských měst s nádherným náměstím (Place Hedim), muzeem, největší a nejkrásnější branou města v Maroku (Bab Mansour).
  • Fés – jedno z nejzachovalejších muslimských měst s překrásnou mešitou a pozoruhodně úzkými uličkami.
  • Volubilis – ruiny, pozůstatky římské kultury.
  • Casablanca – největší město Maroka s největší moderní mešitou světa.
  • Immouzer – skalní zlomy, až 700 let staré stromy s 25 metrovými kořeny. Větve těchto stromů jsou tak mohutné, že se na nich pasou kozy.
  • Essaouira – modrobílé město, které objevil Vasco da Gamma. Pouliční prodej, ukázky řemeslné práce, děla proti pirátům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8546 (vitejdoma.cz/zabava#5187)


Přidat komentář