Krakow

Krakow, bývalé hlavní město Polska, je bezpochyby nejkrásnějším polským městem. Nachází se zde více než 6 tisíc historických objektů z různých epoch. Historické jádro Krakowa je od roku 1978 zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Krakow

Krakow, bývalé hlavní město Polska, je bezpochyby nejkrásnějším polským městem. Nachází se zde více než 6 tisíc historických objektů z různých epoch. Historické jádro Krakowa je od roku 1978 zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Náměstí Rynek Glówny

Nejnavštěvovanější částí Krakowa je náměstí Rynek Glówny, který patří mezi největší v Evropě. Uprostřed náměstí stojí renesanční budova Sukiennice, kde můžete zakoupit výrobky řemeslníků. Dominantními stavbami je radniční věž a gotický Mariánský kostel považovaný za jeden z nejkrásnějších gotických staveb Polska. Pomník Adama Mickiewicze zde stojí na památku tohoto významného polského básníka. Z náměstí vede mnoho romantických uliček lemovaných měšťanskými domy. Oblíbená je Floriánská ulice s Floriánskou bránou, která je pozůstatkem opevnění starého města.

Královský zámek

Na kopci Wavel stojí chlouba celého města – královský zámek (Zamek Królewski na Wawelu) a arcibiskupská katedrála (Katedra na Wawelu). Pro Poláky jsou tyto historické skvosty totéž co pro Čechy pražské Hradčany. Zde byli korunováni a pohřbíváni polští panovníci. Prohlédnout si zde můžete také tzv. Dračí jámu (Smocza Jama).

Kazimierz

Mimo hranice historického centra města se nachází bývalá židovská čtvrť Kazimierz, založená ve 14. století králem Kazimírem jako samostatné město. Po mnoho let byla tato oblast nejpočetnější židovskou obcí v Evropě. Spousta židovských domů, hřbitovů a synagog se zde zachovala dodnes.

Turistické cíle

 • Solné doly Velička (Wieliczka)

  Asi 12 km od Krakowa se nachází solné doly Velička. Patří mezi nejstarší v Evropě, turisté si mohou prohlédnout celkem 3 km dlouhou trasu. V chodbách jsou vytesáni trpaslíci, skřítci a kapličky. V největším sále se dokonce konají plesy. Důl se dodnes využívá pro těžbu soli a má blahodárný vliv na lidský organismus.

 • Koncentrační tábory

  V blízkosti Krakowa se nachází nejznámější polský koncentrační tábor Osvětim a koncentrační tábor Březinka.

 • Aquapark v Krakowě – největší polský aquapark s nejdelším tobogánem v Evropě

  Park Wodny v Krakowě je největší aquaparkem v Polsku. Nabízí obrovské množství atrakcí od dětských tobogánů až po 202,5 m dlouhý tobogán, který je nejdelší v celé Evropě. Některé atrakce jsou určeny jen pro odvážné, velmi rychlý žlutý tobogán s přepady vám okamžitě zvedne hladinu adrenalinu v krvi. V modrém trojtobogánu můžete jet dokonce až rychlostí 50 km za hodinu! Kromě těchto adrenalinových skluzavek vás v krakovském aquaparku čekají 4 druhy bazénů, 8 výřivek, 21 masážních vodotrysků, vodní bar, dvě sauny, divoká řeka s protiproudem a jeskyní a dvě horolezecké stěny (umístěné uprostřed bazénu, takže se nemusíte obávat bolestivého pádu). To vše za přijatelnou cenu! ## Kde spát?

  Množství památek a turistických atrakcí je v Krakowě tak rozsáhlé, že se vyplatí zde ubytovat. Krakow nabízí nespočet hotelů, motelů a kempů za 30 až 70 zlotých na noc.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8552 (vitejdoma.cz/zabava#5347)


Přidat komentář