Jeskyně a caving

Extrémnost této aktivity závisí na obtížnosti průchodu. Připravte se na zdolávání hlubokých průrev, hladkých stěn, těsných prostor a hlavně spoustu vody. Rozhodně nezapomeňte lano, horolezeckou výbavu, co nejméně promokavé oblečení, pořádnou baterku…

Kam zařadit caving?

Záleží na tom. Pokud jdete do jeskyně, která má vyznačené stezky a všude natáhnutá lana, abyste nemohli zabloudit či někam spadnout, jde spíše o to, že se v letních vedrech chcete zchladit a jdete se tam podívat jako turisté. Pokud berete caving jako sport, to v nich strávíte nejeden den v měsíci.

Speleoterapie

Věda, která se zabývá jeskyněmi, jejich okolím, vznikem a složením se nazývá speleologie. Oproti tomu speleoterapie je léčebnou metodou.

Obtížnost a extrémní sporty

Extrémnost této aktivity závisí na obtížnosti průchodu. Připravte se na zdolávání hlubokých průrev, hladkých stěn, těsných prostor a hlavně spoustu vody. Rozhodně nezapomeňte lano, horolezeckou výbavu, co nejméně promokavé oblečení, pořádnou baterku… A strach s malých prostor (klaustrofobii) rozhodně nechte doma.

Prozkoumávání jeskyň

Je to stále možné. Pod zemí. Caving a prozkoumávání jeskyní bere většina nadšenců ne jako sport, ale jako poslání a soutěží se v tom, kdo pozná či najde něco nového. Kdo zmapuje nepoznané prostory a místa. Jeskyně jsou stále nejméně prozkoumanými prostory na Zemi a stále více lidí se je snaží najít a prozkoumat. Na území starých civilizací jsou většinou již zmapované někdy i více než dostatečně a vstup do nových jeskyní je možný pouze prokopáním do nich či proplutím v potápěčské výstroji.

Kdy se stal caving sportem

V historii bychom nalezli spousty důvodů nezbytných k přežití člověka, jenž vedly k prozkoumávání jeskyní. Ty se staly pro mnoho jedinců i skupin nejen úkrytem, ale i domovem. Až během posledního století začal být caving spíše sportem. Vedla k tomu i mnohem větší dostupnost moderních ochranných doplňků a oblečení.

Bezpečnost a preventivní opatření

  • před cestou si zjistěte, jestli v oblasti nebude pršet – jeskyně se zatopí až neuvěřitelně rychle
  • jezděte minimálně ve třech lidech
  • noste s sebou minimálně tři zdroje světla
  • vybírejte si kvalitní oblečení a ochranné prvky
  • často se ohlížejte, chodby v jeskyních vypadají z každého úhlu trochu jinak
  • buďte opatrní; záchrana lidí v jeskyních je obtížná a může trvat hodně dlouho

Nutné vybavení pro caving

Důležitou součástí je helma, ochrání vás před padajícími kameny. Věnujte jejímu výběru velkou pozornost. Zdroje světla jsou ideální minimálně tři, nezávislé na sobě. Oblečení závisí na typu jeskyně. V chladnějších podnebích by měla být spodní část udržena v teple, aby se předešlo podchlazení. Jako boty mohou být použity buď velmi kvalitní trekkingové, případně rovnou vysoké gumáky. Doporučuje se nosit chrániče na kolena, někde i na lokty. Určitě využije i silné rukavice.

Jeskyně, caving a vybavení – co do batohu?

Nezapomeňte na lékárničku, dostatek jídla i speciálního vybavení (rukavice, skoby, lano apod.). Vemte si i dostatek oblečení na výměnu. Čím více vrstev můžete kombinovat, tím lépe. Profesionální průzkumníci s sebou nosí i speciální nádoby na exkrementy, které by v jeskyních neměly zůstávat.

Jeskyně a caving – opatrnost je třeba

Pamatujte, že jeskyně mohou být i více než několik set let staré a jakýkoliv neopatrný pohyb může zničit dílo, které příroda tvořila desetiletí. Je třeba se chovat s respektem i proto, že řada jeskyní je poměrně křehká a určitě byste neradi skončili zavaleni.

Jeskyně u nás

V naší republice nedostatek jeskyní rozhodně není a pokud máte zájem se této činnosti věnovat, stačí chvilka hledání, jak na mapách, tak na internetu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8814 (vitejdoma.cz/zabava#8452)


Přidat komentář