Jeep

Zakázky se tedy ujala firma Willys Overland a dostala za úkol vyrobit prvních 1600 kusů. Ty ještě nenesly své současné jméno, ale měly označení GP, což v angličtině znamená General Purpose.

Kdo začal prvně výrabět auta Jeep

Tohle legendární pojmenování se objevilo v roce 1940, kdy americká armáda potřebovala nové lehké terénní vozy pro své zásobování. Vypsala tedy soutěž a přihlásily se ji dvě firmy - Bantam a Willys Overland.

Přestože bylo původně rozhodnuto, že auta bude konstruovat společnost Bantam, tato firma bohužel nemohla armádě zaručit, že jich vyrobí dostatečný počet.

Původ a vznik aut

Zakázky se tedy ujala firma Willys Overland a dostala za úkol vyrobit prvních 1600 kusů. Ty ještě nenesly své současné jméno, ale měly označení GP, což v angličtině znamená General Purpose.

Název Jeep se poté začal používat i pro jiné terénní vozy, takže bylo dobře, že si jej společnost Willys Overland Motors Inc. nechala v roce 1950 (víceúčelový). Z této zkratky čtené dží pí se nakonec vyklubalo zkracené pojmenování jeep (džíp). patentovat.

V současnosti patří značka Jeep pod koncern DaimlerChrysler.

Rozvoj aut Jeep

Džípy nebyly zpočátku nějakými přepychovými auty. Spartánské úspořádání však bylo účelné, účinné a především spolehlivé. Nejdůležitějším prvkem však bylo přepínání z pohonu zadních kol na všechna čtyři, čímž se vůz stal obzvlášť ve ztížených podmínkách opravdu všestranným a těžko udolatelným.

 • Jeep - vozy

  V současné době existují pod značkou Jeep tyto typy automobilů:

 • Jeep Wrangler - navazuje na první modely společnost Willys, je tedy schopen se pohybovat i v hodně obtížném terénu. Můžete si jej jednoduše předělat na letní otevřenou verzi nebo ho nechat zakapotovaného. Samozřejmě, že vnitřek vozu už není provedený s vojenskou strohostí a myslí i na pohodlí cestujících

 • Jeep Cherokee - čtyřkolka, která je skutečný obojživelník, protože se skvěle pohybuje v terénu, ale má i výborné jízdní vlastnosti na rovné silnici.
 • Jeep Grand Cherokee - velké luxusní auto, se kterým se můžete pohodlně pohybovat v městském provozu i v neprostupných terénech
 • Jeep Commander - největší model džípů, velice výkonný a nesmírně prostorný, se třemi řadami sedadel
 • Jeep vs. Hummer

  Stejně jako u Jeepu, Hummer byl původně čistě armádní zakázkou, která se časem stala automobilem populárních osobností. Pokud chcete vědět, jak to s Hummrem bylo a je, klikněte zde.

 • Jeep a pohon čtyř kol

  Cestou, na kterou dosedají čtyři nezávislá kola se vydalo také Volvo. Pokud se chcete dozvědět více o těchto bezpečných autech, klikněte zde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8788 (vitejdoma.cz/zabava#8389)


Přidat komentář