Hrozba tohoto století - Jaderné zbraně

Jaderná velmoc je země, která jadernými zbraněmi disponuje a je schopná je vyrábět. Tyto země tak získávají vysokou prestiž a význam v mezinárodní politice. Prvním státem, jenž jadernou bombu vlastnil, byly Spojené státy.

Země vlastnící zbraně hromadného ničení

Jaderná velmoc je země, která jadernými zbraněmi disponuje a je schopná je vyrábět. Tyto země tak získávají vysokou prestiž a význam v mezinárodní politice. Prvním státem, jenž jadernou bombu vlastnil, byly Spojené státy. Později se jadernou zbraň podařilo získat Velké Británii, Francii, Sovětskému svazu, Číně, Indii, Pákistánu a Izraeli.

Původ a vznik zbraně

Závod o využití atomové energie k válečným účelů začal těsně před druhou světovou válkou. Němci se tehdy snažili vytvořit různé mocné zbraně, které by daly armádě výhodu nad protivníkem. Ovšem tvrdý nacistický režim přiměl mnoho skvělých vědců k útěku do USA. Tam se v průběhu války rozhodli podpořit projekt Manhattan, což byl kódový název projektu jaderné bomby.

První objetní města - Hirošima a Nagasaki

Hirošima byla jaderná bomba z obohaceného uranu pojmenovaná jako Little Boy, tedy malý chlapec. Vybuchla 6. srpna 1945 nad Hirošimou v Japonsku. Její odpálení zajistil radar a asi 15 minut po explozi vystoupal radioaktivní mrak v podobě hřibu do výšky 12 kilometrů a přešel černý déšť.

Tato ohnivá koule dosáhla neuvěřitelné velikosti 300 metrů a vlna extrémní tepelné radiace rozžhavila vzduch na 3 500 °C.

Nagasaki byla jaderná bomba z plutonia a nesla název Fat Man – Tlusťoch. Zbraň byla vyrobena 4. srpna 1945 a shozena byla už 9. srpna 1945 na Nagasaki v Japonsku.

Obě tyto jaderné bomby zabily okamžitě přibližně 140 000 lidí a dalších 100 000 umíralo na následky výbuchu v dalších letech. Za zmínku stojí i síla těchto zbraní. Little Boy měl sílu 15 kilotun a Fat Man 21 kilotun.

Nevyčislitelné škody na mnoha generací

Následkem exploze jaderné zbraně se do atmosféry dostane ohromné množství popela, úlomků a kouře, které mají za následek pokles teplot a změny klimatu. Jakmile se klima rychle změní, s největší pravděpodobností dojde k vymírání mnohých druhů, které se nedokáží rychle přizpůsobit novým teplotám.

 

Když jaderná zbraň vybuchne, vznikne obrovská a jasná koule ohně. Současně se začne šířit tlakový vlna, jejíž rychlost je až několik stovek kilometrů za sekundu. Ta začne bořit všechny budovy, které ji stojí v cestě.

Nejhorším důsledkem exploze jaderné zbraně je zamoření velkého prostoru až na několik desítek let a následné genetické poškozování např. nenarozených dětí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8730 (vitejdoma.cz/zabava#8130)


Přidat komentář