Dragstery

Základem pro vznik dragsterů se staly speciální vozy s raketovým motorem, ve kterých se jejich piloti snažili pokořit rychlostní rekordy. Těmto autům se už podařilo pokořit i rychlost zvuku.

Upravené automobily a motocykly

Dragstery jsou upravené automobily a motocykly, které mnohdy připomínají spíše vesmírné koráby, než to, co známe pod pojmem motorové vozidlo. Ale není se čemu divit, tito upravení krasavci, totiž nejsou určeni pro běžnou jízdu.

Kategorie dragsterů totiž patří k nejrychlejším motoristickým disciplínám s extrémním zatížením motorů a taky peněženek nadšenců, kteří se těmto závodům věnují. V našich zeměpisných šířkách se tedy tito fandové soustřeďují především na dragstery motocyklové, které nejsou tak finančně náročné jako automobilová varianta.

Speciální vozy s raketovým motorem

Základem pro vznik dragsterů se staly speciální vozy s raketovým motorem, ve kterých se jejich piloti snažili pokořit rychlostní rekordy. Těmto autům se už podařilo pokořit i rychlost zvuku. Odtud byla už jen krátká cesta k tomu, co známe pod pojmem dragster.

Jedná se tedy o upravené auto či motocykl, který závodí na krátké trati, obvykle se jedná o 402 m, mohou být i kratší. Dragstery startují z místa, pro úspěšnost jednotlivých monopostů je tedy nejdůležitější zrychlení.

Používají se tedy motory jenom s velkými výkony a pro tyto auto-moto-rakety jsou příznačné obrovské pneumatiky, které přenáší výkon pohonných jednotek na závodní trať. Závodníci mohou být v těch nejkrajnějších momentech vystavení přetížení až 5 G. Asi netřeba přípomínat, že pro brždění takovýchto pozemních stíhaček se používají i padáky, které známe spíše z letectví.

Licence závodního jezdce

Pokud byste se chtěli zúčastni závodu Dragsterů, musíte kromě automobilu nebo motorky (v ČR spíše druhá možnost) mít i licenci závodního jezdce, kterou získáte po absolvování povinného školení a samozřejmě zaplacení poplatku. V tomto případě se můžete zapojit do kategorie Junior Dragster už v 7 letech, ve třídě National Dragster už od 15 let.

Můžete však mít vystavenu i licenci pro jeden závod, v tomto případě však už byste měli překročit plnoletost. Ovšem v tomto případě můžete závodit pouze v kategoriích sériových motocyklů. Pokud byste chtěli naskočit do třídy s upravenými vozidly, musíte mít Průkaz sportovního motocyklu. Kromě toho nezapomeňte uzavřít úrazovou pojistku.

Závody dragsterů jsou totiž krásná vzrušující podívaná, ale pokud se řvoucí vozítko nepodaří udržet v přímé linii, mohou z toho být hrůzostrašné havárie. Ty sice patří k ozdobám všech sportovních kuriozit, ale na vlastní kůži si člověk musí zažít peklo.

Třídy dragsterů

Dragstery závodí v mnoha třídách, profesionálové se orientují na tyto:

  • Top Fuel Dragster (TF/D) - nejrychlejší třída.
  • Top Fuel Funny Car (TF/FC)
  • Pro Modified (Pro Mod)
  • Pro Stock
  • Pro Stock Bike - motocykly

    Existují však i další kategorie, které kromě speciálů mohou obsadit i sériově vyráběné auta a motorky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8846 (vitejdoma.cz/zabava#8594)


Přidat komentář