Digitální vysílání

Velkou výhodou je především lepší příjem signálu i v zapadlých a odlehlých regionech. Dále toto vysílání poskytuje kvalitnější obraz a zvuk, jedná se o velmi čistý přenos i v místech, kde jsou podmínky příjmu zhoršené.

Výhodydigitálního vysílání

Velkou výhodou je především lepší příjem signálu i v zapadlých a odlehlých regionech. Dále toto vysílání poskytuje kvalitnější obraz a zvuk, jedná se o velmi čistý přenos i v místech, kde jsou podmínky příjmu zhoršené. Budou fungovat nové stanice a nové interaktivní služby. Zajímavá je také možnost mobilního příjmu – např. v dopravních prostředcích a podobně. Vysílání se také stává mnohem ekonomičtějším díky podstatně nižšímu výkonu.

SET-TOP BOX

Jedná se o zařízení, které po připojení ke klasické analogové televizi umožňuje přijímat kvalitní digitální televizní signál. Přístroj, podobný DVD přehrávači může být kombinovaný s CD nebo DVD přehrávačem, může mít i další funkce. Digitální přijímač - "set-top box" lze dokoupit ke každému televizoru. Připojí se mezi anténu a televizor a působí jako filtr, který rozkóduje zkomprimovaná digitální data, protože výhodou digitálního přenosu signálu je fakt, že do jedné frekvence se místo jednoho programu vejde až pět televizních kanálů a další obsah. Set Top Box je "krabička", která umožní příjem digitálního signálu do vašeho stávajícího televizoru. Pracuje na podobném principu jako např. přijímače satelitního vysílání. V ideálním případě by se pro příjem pozemní digitální televize hodil přímo digitální televizor. Ty však zatím nejsou na našem trhu téměř k dostání a cenová relace není příznivá. Lepší je tedy pořídit si set-top box.

Výběr zařízení

V současné době je na trhu nespočet druhů set-top boxů s různými funkcemi. Od těch nejzákladnějších, které umožňují příjem programů v jednom digitálním kanálu až po složité set-top boxy s možností příjmu placených kanálů, nahrávání na pevný disk možnosti on-line služeb – sázení, elektronické bankovnictví. Set-top boxy se dělí na

 

standardní – nabízí jednoduchý příjem televize a další základní funkce jako elektronický programový průvodce, příjem rozhlasu a teletextu

set-top boxy označované zkratkou CI - umožňují vkládat karty pro placené, a tedy pro volný příjem nepřístupné televizní programy a další služby

přístroje s označením PVR složitější set-top box umí nahrát program na pevný disk a později ho přehrát v naprosto stejné kvalitě (ta se dalším přehráváním nesnižuje)

Ceny standardních přístrojů

Ceny standardních přístrojů set-top box začínají už na necelých dvou tisících korunách a s rozvojem digitálního vysílání budou ještě klesat. Čím je set-top box složitější, tím samosebou razantně stoupá i cena. Digitální vysílání v základní formě však není žádnou záležitostí pro horní vrstvu.

A co se platí?

Za příjem digitálního pozemního vysílání se neplatí žádné poplatky. Není potřeba ani měsíční, ani aktivační poplatek. Všechny programy jsou volné. Až bude toto vysílání rozšířené, je možné , že se bude platit několik prémiových kanálů.

Zbytečná investice či ne?

Toto vysílání se bude dále rozvíjet. Přibudou další kanály, vysílání se rozšíří po celé České Republice. Měli byste také přihlédnout k tomu, že postupem času bude analogové vysílání vypnuto a bude se používat pouze digitální. Je to sice otázkou delší doby, ale vývoj jde stále dopředu. Jako dnes už Trabanty skoro vymizely ze silnic, analogové vysílání vystřídá jeho silnější a krásnější digitální bratr.

Financování

Pokud před vypínáním analogového systému nebudete mít dostatek prostředků pro koupi digitálního přijímače, měly by být k dispozici státem dotované. Také by měly být zavedeny příspěvky pro sociálně slabé a zdravotně postižené.

DVB – T

Pozemní, neboli "terestrická" varianta vysílání, která využívá šíření signálu volným prostorem těsně nad zemí (nikoli přes satelit na oběžné dráze) ze sítě pozemních vysílačů, s příjmem přes běžnou televizní anténu (integrovanou či externí) a se zobrazením na běžném TV přijímači. Není to však jediný způsob terestrického vysílání. Je používán převážně v Evropě, zatímco v Japonsku je používán systém ISDB-T, v Severní Americe systém ATSC-T.

Speciální přijímače - digitální rozhlas

Speciální přijímače jsou potřeba i při poslechu digitálního rozhlasu. Ty však zatím nejsou na českém trhu vůbec k dispozici až do té doby, než Český rozhlas spustí digitální vysílání. Prodejci nemají důvod je zařadit do svého sortimentu. Rozhlas ale může vysílat experimentálně, vysílá také v televizních multiplexech ve formátu DVB-T a lze jej naladit prostřednictvím set-top-boxů pro příjem televizního vysílání.

Poté, co je jasné, že k digitalizaci v oblasti televizního vysílání jasně spějeme před vámi vyvstávají další otázky a neznámé postupy. Je ale pouze na vás, kolik budete chtít investovat a jaké máte představy o kvalitě digitálního příjmu. Na státní garnituře pak záleží, aby přihrávala spíše uživatelům, než prodejcům. Nemějte obavy, digitální vysílání pro běžného uživatele není žádná věda..

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8618 (vitejdoma.cz/zabava#6806)


Přidat komentář