Cyklistická helma

Navštivte specializovaný obchod, kde vám poradí a budete mít dostatek času k tomu, abyste si vybrali helmu správně. V takových obchodech nenarazíte na helmu, která by neměla atest a nevyhovovala by bezpečnostním požadavkům.

Nákup

Navštivte specializovaný obchod, kde vám poradí a budete mít dostatek času k tomu, abyste si vybrali helmu správně. V takových obchodech nenarazíte na helmu, která by neměla atest a nevyhovovala by bezpečnostním požadavkům. Víte, že cyklistickou helmu musí mít při jízdě každý mladší 18-ti let?

Typy

Pokud nejezdíte na kole závodně, postačí vám běžné typy. Jinak dejte přednost profesionálním helmám. Helmy dělíme na dětské, klasické (silniční nebo horské), helmy pro freestyle, a integrální jednokusové (podobné motocyklovým, používají se pro sjezdy apod.). Ceny helem se podle kvality pohybují řádově od cca 600 Kč do cca 4.000 Kč.

Materiál

Skelet helmy je tvořen z tvrzeného polystyrenu. Lesklá skořepina helmy musí být odolná vůči nárazu. Pozor na helmy, které nemají skořepinu s oním lesklým plastovým povrchem, ale pouze textilní nebo plyšový potah (postrádá hlavní ochranný prvek).

Otvory pro odvětrání

Správná helma by měla mít co nejvíce otvorů pro ideální větrání. Kvalitnější a dražší modely mají více otvorů, ale důležité je také to, aby otvory měly správné tvarování. Otvory zajišťují proudění vzduchu, odsávají pot a vlhkost. Některé helmy mají také v předních otvorech síťku proti hmyzu. Čím více otvorů helma má, tím má také nižší hmotnost.

Upínání

O nejvhodnějším způsobu zapínání se poraďte s prodejcem. Helma musí mít upínání klasickým plastovým zámkem na pásku pod bradou. Suchý zip je sice možná pohodlnější, ale není přijatelný z hlediska bezpečného upevnění helmy na hlavě. Pohybu helmy dopředu a dozadu ještě může u dražších modelů zabránit polstrovaný pásek kopírující obvod hlavy.

Design, barevnost, doplňky

Na barevnost a design se zaměřte hlavně pokud kupujete helmu dětem. Jinak je podstatnější především to, jestli vám helma správně sedí. Nejčastější odnímatelnou součástí helem (pro MTB) jsou štítky nebo kšilty, které chrání před sluncem, větvemi a nečistotami odletujícími od předního kola. Praktickým doplňkem je odnímatelné vnitřní polstrování, které pomůže k lepšímu usazení helmy na hlavě. Z důvodu propocení je vhodné aby bylo odnímatelné pro možnost vyprání.

Zkoušení

  • Nechte si dostatečný čas na to, abyste si helmu dobře vyzkoušeli.
  • Helma vás nesmí nikde tlačit, ani vám nesmí být velká a volná.
  • Helmu si při zkoušení zapněte (podle vaší velikosti hlavy), zjistěte potřepáním hlavy, zda vám přilba dobře sedí.
  • Helma by také neměla být příliš těžká.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8582 (vitejdoma.cz/zabava#6130)


Přidat komentář