Christmas Island

Symbolem Vánočního ostrova je červený krab, kterého najdete, jak na pláži, silnici, zahradách, tak i doma. Je odhadováno, že na ostrově žije zhruba 100 milionů těchto krabů.

Obecné informace

 • Rozloha:

  135 km2

 • Poloha:

  Vánoční ostrov leží v Indickém oceánu asi zhruba 360 kilometrů na jih od Jávy a 1500 kilometrů od Austrálie. Cestujte za městečkem Santa Clause!

 • Hlavní město:

  Settlement, dříve nazýván Flying Fish Cove.

 • Obyvatelstvo:

  Na Vánočním ostrově žije zhruba 2 700 obyvatel. Asi 2/3 lidí tvoří Číňané, 27% Malajci, 9% Evropané a zbytek obyvatelstva jsou Australané.

 • Úřední jazyk:

  I když je úředním jazykem Vánočního ostrova angličtina, tak mnoho zdejších lidí se zde dorozumívá malajsky nebo jedním ze čtyř čínských dialektů.

 • Měna:

  Australský dolar (DA) = 100 centů

Historie

Vánoční ostrov byl objeven o Vánocích v roce 1634 anglickými námořníky a byl zcela neobydlený. Teprve v roce 1666 se ostrov poprvé objevil na mapě pod jménem Moni.

Za druhé světové války byl Vánoční ostrov okupován Japonci a místní lidé přežívali jen z pralesních potravinových zdrojů.

Od roku 1958 patří Vánoční ostrov pod správu Austrálie a od roku 1984 je součástí Australského severního teritoria.

Zajímavosti 

Symbolem Vánočního ostrova je červený krab, kterého najdete, jak na pláži, silnici, zahradách, tak i doma. Je odhadováno, že na ostrově žije zhruba 100 milionů těchto krabů.

Krab chutná výborně v kombinaci s červeným vínem. Připravte si zdravý oběd z krabího masa, který vám dodá spoustu vitamínů, hlavně jódu.

Vánoční ostrov obklopují krásné korálové útesy (stejně jako Mauritius), které poskytují domov několika milionům ryb.

Opravdu velkou atrakcí Vánočního ostrova je velrybí žralok, který na ostrov připlouvá pravidelně každý rok, a to v období líhnutí krabích jiker.

Chystáte-li se navštívit Vánoční ostrov, pak si určitě nenechte ujít tzv. blowholes, což v překladu znamená burácející díry. Na pobřeží ostrova totiž vyhloubily vlny průchody, jimiž se proráží voda a vytváří přírodní gejzíry.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8574 (vitejdoma.cz/zabava#5907)


Přidat komentář