Cestování - Island

Island je druhým největším ostrovem v Evropě. Od Grónska jej dělí 287 km. Island je země mladá, pokrytá pustými pláněmi, lávovými poli, písečnými deltami a ledovými čepičkami. Větší část ostrova leží v nadmořské výšce vyšší než 400m.

Přírodní bohatství

Island je druhým největším ostrovem v Evropě. Od Grónska jej dělí 287 km. Island je země mladá, pokrytá pustými pláněmi, lávovými poli, písečnými deltami a ledovými čepičkami. Větší část ostrova leží v nadmořské výšce vyšší než 400m. Nejvyšší vrchol, Hvannadalshnúkur, měří 2119m. Obyvatelnými části země jsou pouze pobřeží. Island je místem častých zemětřesení a sopečných erupcí. Najdete zde lávové toky a tunely, gejzíry a horké prameny. Některá starší lávová koryta jsou lemovaná nádhernými sloupovými strukturami.

Klima na Islandu

Počasí na Islandu je velmi nestabilní. Chvíli svítí slunce, pak se spustí třeba i krupobití. Díky teplému Golfskému proudu je zdejší léto teplé a ani zima není tak drsná, jak by člověk očekával. Teplejší je jižní část země. Od konce srpna můžete na Islandu sledovat polární záři. Od konce května do začátku srpna se denní světlo drží 24 hodin denně. Pro návštěvu Islandu jsou nejvhodnější letní měsíce.

Turistická centra

 • Akureyri

  je jedním z nejteplejších míst v zemi. Letní teploty zde dosahují 20°C. Město leží asi 100 km jižně od polárního kruhu. Najdete zde rodný dům islandského spisovatele Jóna Sveinssona.

 • Ásbyrgi

  je tři a půl kilometrů dlouhý kaňon s ostrůvkem uprostřed, opředený báji a pověstmi.

 • Dimmuborgir

  je dva tisíce let staré lávové město, místy vysoké až dvacet metrů.

 • Grótagjá

  je kilometrová proláklina s velkým množstvím tůní a jezírek. Voda v některých jezírcích je tak horká, že se v nich nedá koupat.

 • Gullfoss

  je dvoustupňový vodopád zdobený při slunečním svitu duhou, islandská přírodní památka. Nedaleko od vodopádu se nachází oblast s desítkami horkých pramenů, které tryskají ze země. Nejobdivovanější je tzv. Obrovský gejzír, který tryská každé dvě až tři minuty do výšky přibližně dvaceti metrů. Celá oblast je bohatá na vzácné minerály.

 • Hekla

  je nejpopulárnější islandskou sopkou. Kdysi byla považována za bránu do pekla.

 • Hverfjall

  je kráter, ze kterého kdysi láva stékala do jezera Mývatn. Pára, která se tvořila pod lávou, vystřelovala na povrch a vytvořila útvary zvané proudokrátery.

 • Mývatn

  je jezero vyhlášené v roce 1974 přírodní rezervací. Více než půl roku je pokryto ledem, v létě je však nejnavštěvovanějším místem Islandu. Jsou zde krátery, jeskyně s horskými jezírky, lávová skaliska, pseudokrátery, sirné prameny, ledovcové řeky plné lososů.

 • Reykjavík

  Hlavní město Islandu je nejseverněji položenou metropolí na světě. Moderní stavby se mísí se starobylými domy. V místním muzeu můžete shlédnout cenné sbírky náboženských a lidových památek. Impozantní je kostel Hallgrímskirkja, podobný hoře lávy. Z místní 75 metrů vysoké věže budete mít město jako na dlani. Odpočinout si pak můžete v botanické zahradě nebo zábavném parku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8630 (vitejdoma.cz/zabava#7166)


Přidat komentář