Cestování - Bratislava

Bratislava vznikla na místě, kde se v minulosti střetávaly nejdůležitější obchodní cesty. Bylo zde významné sídlo Keltů, od 6. století pak bylo město osídleno Slovany. Do roku 1918 byla Bratislava součástí Uherska, později Habsburské monarchie.

Základní charakteristika

Bratislava leží na Dunaji v jihozápadní části Slovenska. Má přibližně 450 000 obyvatel. Město se dělí na 5 okresů a ty se dále člení na 17 městských částí.

Historie a vznik

Bratislava vznikla na místě, kde se v minulosti střetávaly nejdůležitější obchodní cesty. Bylo zde významné sídlo Keltů, od 6. století pak bylo město osídleno Slovany. Do roku 1918 byla Bratislava součástí Uherska, později Habsburské monarchie. Roku 1919 se stává hlavním městem Slovenské republiky. Po vzniku samostatné Slovenské republiky (1993) se město stalo také sídlem prezidenta a nejvyšších státních institucí.

Středisko kultury

Bratislava je střediskem slovenského školství, vědy a kultury. Pravidelně se tu konají známé festivaly jako např. Bratislavské hudební slavnosti, Bratislavská lyra nebo výstava květů Flóra. Je zde více než 20 muzeí a 80 galerií. Do Opery jezdí každý den návštěvníci z Vídně.

Bratisllava a její památky

Národními památkami Bratislavy je Bratislavský hrad, hrad Devín, Slavín, budova Academie Istropolitany a budova evangelické školy. Symbolem města je hrad se čtyřmi věžemi a tzv. Nový most, který vede přes řeku Dunaj. Celé historické jádro můžete za krátký čas shlédnout během okružní jízdy vyhlídkovým autíčkem zvaným Prešporáčik.

Co dále stojí navštívit

Kromě výše zmíněných památek stojí za to navštívit také tyto historické památky:

 • Dóm sv. Martina

  Dóm je raritou pro svou 85 m vysokou kostelní věž. Původně byl součástí městského opevnění, několik let sloužil také jako korunovační kostel, o čemž svědčí pozlacená koruna zasazená na samé špici věže

   

 • Kostel Františkánů

  Kostel Františkánů na Františkánském náměstí je nejstarším slovenským kostelem (1297).

   

 • Bratislavská pyramida

  Budova ve tvaru pyramidy, postavená v letech 1969—84, slouží dodnes jako sídlo Slovenského rozhlasu. Budova je architektonickou raritou.

   

 • Nový most

  Most přes řeku Dunaj je dvoupodlažní, více než 430 m dlouhý. Na jeho vrcholu se ve výšce 80 m nachází restaurace. Most získal ocenění Stavba 20. století.

   

Kouty Slovenské republiky

Nejdříve si projděte alespoň kousek z Vysokých Tater a pak si zajeďte odpočinout na termální koupaliště, konkrétně třeba středisko Velký Meder.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8577 (vitejdoma.cz/zabava#5951)


Přidat komentář