Tequila

Průzračný stříbrný mok se bliští ve sklenici. Cítíte na jazyku chuť soli, která je náhle přerušena vodopádem silné, nicméně rozhodně ne hořké tekutiny. Příjemný hřejivý odraz chuti se vám vrací na jazyk a vy ho vzápětí mícháte s kyselou chutí citronu.

Zlatý nápoj slunce

Průzračný stříbrný mok se bliští ve sklenici. Cítíte na jazyku chuť soli, která je náhle přerušena vodopádem silné, nicméně rozhodně ne hořké tekutiny. Příjemný hřejivý odraz chuti se vám vrací na jazyk a vy ho vzápětí mícháte s kyselou chutí citronu, čímž vzniká dokonalá souhra chutí.

Cien porciento producto de Mexico

Aneb stoprocentní mexický produkt. Více se o samotném Mexiku dozvíte v článku zde.Tequila je silný alkohol, u nás známý hlavně díky speciálnímu způsobu podávání u stříbrné varianty, konkrétně se solí a citrónem. Původně byla výroba umístěna pouze do jednoho mexického státu a to Jalisco. Dnes se údajně vyrábí i v několika málo jiných státech, ale každopádně centrem výroby zůstává Jalisco. Dokonce zde existuje městečko Tequila, kterému dal tento nápoj možnost vzniknout. Mimochodem jde o mexický národní nápoj.

Produkt agáve

Agáve je rostlina, která je mylně považována za kaktus. Patří mezi sukulenty a to přímo řád acavacae. Existuje kolem 380 druhů agáve, ale Tequila se dělá pouze z jednoho a to konkrétně Weberovy modré agáve, která obsahuje nejméně chlorofylu, tudíž není výsledný produkt hořký. Produktem jiného druhu agáve je Mezcal, který má úplně jinou výrobu a většinou mívá v láhvi červíka.

Způsob výroby

Když má rostlina agáve mezi devíti až dvanácti lety, osekají se jí speciálními noži zvanými Jimas listy a vnitřní plod (srdce) se usekne těsně nad zemí. Následuje transport do palírny. Pro informaci, plod bývá i přes 70 kg těžký. Srdce se potom rozseká na menší kousky a vaří se v peci. Po 24 hodinách se vzniklá šťáva nechává kvasit. Doba je různá, většinou se pohybuje kolem tří dnů a více. Nasledně dochází k dvojité filtraci. Některá tequila se poté ukládá do sudů na delší dobu, některá se velmi brzo stáčí do lahví.

Dělení podle cukru

V zásadě existují buď čisté tequily, které obsahují 100 procent cukru z agáve nebo mixované varianty, které mají 51 procent cukru z agáve a zbytek je doplněn třtinovým cukrem. Druhým v pořadí se kvůli rozdílnému obsahu říká mixto.

Základní druhy

 • Tequila Blanco (Stříbrná, Silver)

  Čistá tequila, která se v sudech ani neohřeje (nebo spíš neochladí). Pije se podle mexického zvyku tak, že se prostor mezi palcem a ukazováčkem navlhčí (většinou jazykem), poté posype solí. Tu olíznete, necháte na jazyku a vypijete tequilu. Následně okamžitě zajíte plátkem limetky (v našich podmínkách je zvykem citron).

 • Tequila Oro (Zlatá, Gold)

  Jestli se někdo z vás podle názvu domníval, že zlatá je lepší, byl na krutém omylu. Zlatá tequila je stejná jako stříbrná, případně horší a je dochucována karamelem, který ji dává barvu. Téměř bez výjimky se vyrábí z tequily mixto. V našich podmínkách je zvykem ji pít se skořicí a pomerančem, nicméně tento způsob je rozšířen téměř výhradně ve střední Evropě.

 • Tequila Reposado

  Reposado = uložený. Takto označená tequila si poležela minimálně dva měsíce a maximálně rok v dubovém sudu, což jí dodává velmi rozdílnou chuť oproti klasické stříbrné tequile.

 • Tequila Aňejo

  Jde o velmi kvalitní tequilu, uloženou v sudech minimálně dva roky, ale i dvojnásobek. Pije se z koňakových sklenic a jde o Koenigsegg mezi tequilami.

Nedostatek agáve

Světem pronikly hrozivé zvěsti o nedostatku agáve a hrozícím nedostatku tequily. To je způsobeno velkou poptávkou po tomto nápoji a dlouhotrvajícím růstem agáve. V současnosti se v Mexiku zkouší nové způsoby, jak modrou agáve pěstovat, aby byla odolnější a dříve zralá. Údajně nejde o genetické úpravy.

Drinky

Tequila Sunrise:

9 cl tequily
18 cl pomerančového džusu
3 cl grenadiny
- Do sklenice dáme led, přidáme tequilu a pomerančový džus. Promícháme a přidáme grenadinu.

Margarita:

4 cl tequily
2 cl Triple Sec (silnější Curacao)
2 cl limetková šťáva
sůl
- Na okraji sklenky vytvoříme vrstvu soli. Ostatní ingredience protřepeme v šejkru s drceným ledem a slijeme do sklenice.

B53:

2 cl Baileys
2 cl Tequily
1 cl Absintu
- Do sklenice nalejeme nejdříve Baileys, poté tequilu a nakonec absint. Nápoj zapálíme a pijeme přes slámku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8529 (vitejdoma.cz/zabava#8426)


Přidat komentář