Potažení a čalounění nábytku

Potažení sedacího nábytku. Co budeme potřebovat pro potažení nábytku. Materiál na potažení nábytku. Potahování nábytku - postup. Sedací nábytek a čalounická vata. Potažení čalouněného nábytku bílým potahem. Tip na ulehčení práce.

Potažení sedacího nábytku

Židle, která je obzvláště pohodlná, má jednu velkou nevýhodu. Používá se tak často, že se její potah roztrhá za pár let. Časem se dokonce i ten nejodolnější potah poničí a stává se nevzhledným. To ale není v žádném případě důvod, abyste se od svého oblíbeného kusu nábytku odloučili. Nábytek, na který jsme si tak zvykli, můžete donést k čalouníkovi a nechat ho znovu potáhnout. To stojí ale dost peněz. Ušetřit je můžete tím, že se práce chopíte sami. Při této příležitosti byste se neměli poohlédnout jen po nové potahové látce, jejíž vzhled se vám zamlouvá. Měli byste se zajímat i o vnitřek, bílý potah a čalounickou vatu. Ty zajišťují, že povlak dobře sedí, a měly by být při této příležitosti obnoveny společně s potahem.

Co budeme potřebovat pro potažení nábytku

  • ozdobné hřebíky
  • nůžky na látku
  • měřicí pásmo
  • krejčovskou křídu
  • čalounické kladívko
  • vytahovák

Materiál na potažení nábytku

I u židlí a pohovek leží na hlavním polstáři z žíní a plátna vrstva čalounické vaty. Ta má zabránit, aby povrchová struktura robustního plátna nataženého na výplni pronikla až k potahové látce. Vata se zpracovává obvykle v tloušťce 25 mm. Jako náhradu můžete použít také čalounické rouno ze syntetické výplňové látky. Oba druhy zboží dostanete v obchodě s čalounickými potřebami v rolích, něco na metry.

Potahování nábytku - postup

V praxi se při potahování židle osvědčilo určité pořadí činností:

Začněte nejprve s vnitřními stranami područek, dále zpracujte vnitřní stranu opěradla a teprve potom sedadlo včetně „podlahy”, jak říkají odborníci postranním částem sedadla.
Pokud budete dodržovat toto pořadí, nebude vám dělat žádné potíže natažení bílého potahu z kopřivy, který drží čalounickou vatu. Při potahování potahovou látkou přijdou nakonec na řadu neočalouněné vnější strany křesla.
Při počítání potřebného materiálu si vezměte míru na starém povlaku. Staré látky se sice pod zatížením časem natáhnou, ale trochu velkorysé měření neuškodí. U vzorovaných látek musíte navíc přihlížet k průběhu vzorku. Pokud se tloušťka staré čalounické vaty výrazně odlišuje od obvyklé míry 25 mm, měli byste si před nákupem materiálu vatovou vrstvu přesněji prohlédnout. Aby dosáhla nová vrstva vaty tloušťky bývalé použité náložky a křeslo mohlo být vyrobeno opět ve svém původním tvaru, rozcupujte znovu staré matrace tak důkladně, jak to jen jde, a jako míru vezměte teprve tuto novou tloušťku.

Sedací nábytek a čalounická vata

Nůžkami na látku vystřihněte pro každou plochu, kterou chcete pokrýt, nedělený, velkoryse změřený kus čalounické vaty nebo rouna. Má měkce přilnout okolo okrajů. Položte vrstvu vaty na bílé plátno a lehce vyhlaďte materiál tak, aby byl dokonale hladký. Oproti čalounické výplni ze žíní nebo africké trávy se vatová vrstva necupuje. Použijete-li při čalounění vatu, nabízí se vám možnost úplně změnit design celého křesla. Zesílením nebo zeslabením vrstvy vaty lze přizpůsobit například proporce područek celkovému vzhledu. Tlustě nacpané područky budí dojem pohodlného posezení, ale jsou-li naplněné příliš, vypadají jako „nafouknuté” a zužují sedací plochu.

Pozor na změny tloušťky

Jestliže se má tloušťka vrstvy z vaty odlišovat od originálu, je třeba změřit i nové míry pro potahy. V tomto případě je vezměte z vyčalouněného nábytku.

Potažení čalouněného nábytku bílým potahem

Posazení vrstvy z čalounické vaty zkontrolujte ještě dříve, než napnete bílý povlak z kopřivy. Ten má za úkol držet pohromadě veškeré čalounění, ochránit vatu samotnou pod extrémním zatížením před sesunutím a zabránit, aby se potahová látka příliš natáhla. Aby mohl bílý povlak plnit tento úkol, musíte jej s použitím co největší síly napnout na všechny strany. Musí být položen zcela rovně a bez záhybů. Potřebné úkony jsou pro všechny části křesla stejné. Poté co na křesle vezmete míry pro stříhání jednotlivých ploch, zhotovte si plán stříhání. Tím lze zabránit zbytečnému zkažení látky špatným střihem. Položte pruhy látky na sedadlo, přední část opěradla a područky tak, aby osnovní nit, podélný směr vláken, probíhal na sedadle odpředu dozadu, na područkách z vnějšku dovnitř a na opěradle od shora dolů. Přidejte na obruby nebo záložky pro hřebíky vždy několik centimetrů.

Tip na ulehčení práce

Kopřivová příze bývá široká 140 cm. Vystřihněte si podle plánu jednotlivé části látky, podélně je uprostřed přehněte a rovněž na čalounění si označte značkou střed. Pak už bude snadné položit střih doprostřed, aniž by se musel posunovat sem a tam. Na spodní stranu vlysu přibijte každých 60 mm hřebíčky, kterými připevníte části látky nejprve na horní vnější přední vlys. Přibijte ji hladce a napnutou i na vlys ležící na opačné straně. Přitom musí tkaná vlákna probíhat zcela rovně. Natáhněte látku přes rohy a tam ji připevněte, potom napněte látku i po stranách, přitom vlákna musí probíhat rovně. Napnout látku okolo svislých sloupků se může zdát trochu obtížnější, ale zde pomůže trik. U zadních sloupků přehněte volný roh látky zpět tak, aby jeho špička ukazovala ke středu plochy. Potom stačí rovně střihnout od špičky až k hraně sloupku a už můžete položit látku vlevo a vpravo okolo dřeva a cípy zahnout.

Dvojitá vrstva, která přitom vzniká, ochraňuje okraj před roztržením. Kdybyste museli natáhnout látku okolo volně stojících sloupků, například okolo podpěrného sloupku, područky, přibijte pruh látky jen uprostřed tak, aby bylo možné přehnout ke středu. Od vnějšího okraje zastřihněte látku pravoúhle k okraji ve směru středu sloupku a zastřihnutí ukončete 30 mm před sloupkem. Podle dvou malých úhlopříčných zasahajucích od tohoto bodu až rohům sloupku, byl tento střih pojmenován. Zde rovněž neodstřihujte cípy látky, ale čistě a hladce je zahněte a přibijte dolů. U kulatých sloupků zajišťuje několik dodatečných zástřihů mezi rameny ypsilonu, aby látka seděla přesně.

Čistota při potahování nábytku je nutná

Když už je čalounění hotové a začínáte se stříháním bílého potahu, měli byste očistit pracovní místo od zbytků a odpadků čalounických materiálů. Světlá látka se velmi snadno ušpiní.

Odborné potažení nábytku potahovou látkou

Chcete-li, aby vaše křeslo působilo bezvadným dojmem, musíte potáhnout především přední rohy. Pravoúhlé rohy se provádějí jedním jediným záhybem, okrouhlé lomu věncem záhybů. Při vypracování pravoúhlého rohu natáhněte špičku látky přes roh čalounění k vnější straně rámu. Držte látku napjatou a přibijte ji asi ve vzdálenosti 25 mm od rohu rámu. Zastřihněte do volné látky vedle hřebíčku asi 15 mm před horní hranou rovný střih směřující nahoru.

Od tohoto bodu odstřihněte zbytek látky v úhlu 90 stupňů. Zbývající látku složte do záhybu a táhněte ho dolů rovnoběžně k rohu rámu. Připevněte látku na spodní straně. U kulatého rohu přetáhněte látku přes čalouněný roh tak, aby se vyboulení látky rozdělilo rovnoměrně po stranách. Tažením rohu látky dolů ji vypněte a zajistěte ji hřebíkem pod vlysem. Nadbytečný materiál pečlivě odstřihněte a složte okraje střihu na obou stranách do záhybů. Oba věnce záhybů natáhněte na spodní straně vlysu tak, aby se pod židlí překrývaly. Potom látku přibijte a máte hotovo.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8410 (vitejdoma.cz/zabava#9137)


Přidat komentář