Postup a návod na pokládání parket

Postup pokládání parket - nádherná podlaha. Co budete potřebovat při pokládání parket. Nástroje na pokládání parket. Podklad pod parkety. Pokládání parket a přiříznutí rohů. Nanášení lepidla při pokládání parket. Podlahové lišty.

Postup pokládání parket - nádherná podlaha

Nablýskanou nádheru parketové podlahy může jen stěží překonat nějaký jiný obklad. Ani PVC, linoleum, korek či koberec nevytvářejí tak zvláštní atmosféru jako podlaha z parket. Přitom mají parkety i zcela praktické přednosti: jsou trvanlivé, snadno se udržují, nejsou citlivé vůči nečistotě, jsou-li předem odborně ošetřeny. Ne bezdůvodně tohoto favorita mezi dřevěnými podlahami najdete v tolika pokojích: na chodbě i v ložnici - a stejně tak v obývacím pokoji i jídelně.

Parkety do koupelny nejsou vhodné

Jen v koupelně a v kuchyni by se člověk měl parket raději vzdát, neboť v prostředí s velkou vlhkostí může docházet k značné a silné kondenzaci kapek vody. Parkety potřebují, jako ostatně takřka každá jiná podlahová krytina, na okrajích místnosti jednu mezeru jako rezervu na roztažení materiálu. Díky ní se dřevo může roztahovat a smršťovat, aniž by vznikaly nehezké deformace. Nevýhodou této spáry je nedostatečná ochrana proti vlhkosti. V koupelně či v kuchyni se v ní velmi rychle usadí vlhkost.

Parkety dají bytu nový vzhled

Parketami můžete vašemu bytu dát zcela osobní ráz: pomocí nejrůznějších vzorů a druhů dřeva můžete vaši podlahu přetvořit tak, aby se vám opravdu líbila.

Postup k pokládání parket

 • Pokoje, v nichž chcete parkety položit, musíte nejdříve přesně vyměřit. Poté určete, kolik metrů podlahové lišty budete potřebovat.
 • Připravte podklad: dřevěnou čí cementovou podlahu vylijte novou vyrovnávací vrstvou, starou podlahu z dřevěných prken pokryjte dřevotřískovými deskami.
 • Před pokládáním nechte dřevo parket ležet v místnosti, jež jimi má být vyložena, dřevo se tak přizpůsobí prostředí pokoje.
 • Parkety položte a přilepte pomocí speciálního lepidla.
 • Parketovou podlahu vydrátkujte a navoskujte.

Co budete potřebovat při pokládání parket

Materiál pro pokládání parket

 • parketové desky
 • pruh PVC
 • vlnitou lepenku nebo desky z korkové drti izolační materiál pro tlumení zvuku kroků
 • dřevo pro vytvoření lože
 • dřevotřískové desky
 • speciální lepidlo
 • oboustranně lepící pásku
 • pečetní vosk, hřebíky
 • podlahovou lištu

Nástroje na pokládání parket

 • brusku
 • skelný papír
 • skládací dřevěný metr
 • tužku, ocelové pravítko
 • pilku čepovku
 • kladivo
 • nůž
 • štětec
 • stěrku

Podklad pod parkety

Podlaha, na niž budou parkety lepeny, musí být rovná, pevná a suchá. Malé hrbolky v podkladu při pokládání vadí, jsou viditelné na povrchu a pak se musí namáhavě zbrušovat.

Upravte starou podlahu

Stará dřevěná podlaha je podklad obtížný a musíte učinit několik pracovních operací, než bude vhodná jako podklad pro parkety.

Přišroubujte prošlapaná prkna

Nejdříve přišroubujte nerovná a prošlapaná prkna k podlahovým trámům, aby později nevrzala. Jestliže ze dřeva silně vystupují suky, srovnejte je pomocí brusky nebo hoblíku. Pak můžete podlahu vyložit dřevotřískovými deskami, jež mají na obvodových hranách drážku a pero.

Pokládání parket a přiříznutí rohů

S pokládáním dřevotřískových desek se začíná v rohu pokoje a mezi deskou a stěnou se dodržuje rozestup 15 mm. Tato vzdálenost slouží jako spára pro rozpínání dřeva a též pro přívod vzduchu ke spodní straně desek. Spáry dřevotřískových desek by měly vůči spárám mezi parketami probíhat v příčném směru.

Přetřete pryskyřicí - urovnejte nerovnosti

Přetřete drážku a pero bílým lepidlem z umělé pryskyřice. Nerovné, masivní podlahy, např. z cementu, můžete vylít jemným betonem.

Přesnost při pokládání parket

Desky parket - v našem případě u vlysové podlahy - se začínají pokládat zprostředka pokoje. Pro nalezení středu u nepravidelných půdorysů naměřte středy protilehlých stěn a spojte je šňůrami. Tam, kde se spoje překříží, je střed pokoje.

Středový bod při pokládání parket

Jedna řada panelů, kterou položíte nasucho podél provázku, ukáže, zda rozměry parketových desek vyhovují, nebo zda musí být desky u stěny přiříznuty. Změňte v případě nutnosti středový bod tak, aby odřezy z parketových desek byly na všech stranách stejně velké.

Nanášení lepidla při pokládání parket

Lepidlo nyní bohatě naneste na první čtyři desky parket uprostřed pokoje. Parkety přitlačte k podkladu a naneste lepidlo na další desky. Tak zaplňujete jeden čtverec podlahy za druhým. Panely do rohů pokoje a na obtížná místa přijdou na řadu naposled, neboť tak je lze lépe vyměřit a přiříznout. Pokud se na povrch dřeva dostane lepidlo, měli byste je ihned otřít hadříkem. Jestliže však již zaschlo, není to žádné neštěstí: zaschlé lepidlo odstraňte ředidlem.

Pokládání parket - podlahové lišty

Podlahové lišty pokládáte podél stěn postupně. Nejdříve přitlučete tenkými hřebíky se sraženým hrotem nejdelší lišty podél nejdelších stran pokoje. Začínejte z koutů pokoje.

Seřízněte jeden konec lišty pod úhlem 45 stupňů

aby lišta mohla být upevněna na doraz. Jestliže lišta hraničí s rámem dveří nebo okna, jenž sahá až k podlaze, nebude zakončena rovným řezem, nýbrž řezem s úhlem 135 stupňů.

Při přitloukání tlačte lištu dolů a proti spodní liště. Tak pod rovnou lištou zmizí spára na roztažení, kterou jste ponechali na okrajích parketové podlahy.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8409 (vitejdoma.cz/zabava#9099)


Přidat komentář