Malování pokojů - jak malovat

Malování pokojů - návod na malování. Malování pokojů a úklid pokojů. Obroušení stěn před malováním. Opravy omítky. Štětce na malování. Válečky na malování pokojů. Stříkačky na malování pokojů.

Malování pokojů

Chystáte se vymalovat si svůj byt? Malování pokojů není složité, pokud si pečlivě nachystáte pokoj, připravíte stěny a vyberete vhodné pomůcky, tak vám půjde malování od ruky. Pokud si na to vše netroufáte, je vhodné se obrátit na odborníka.

Návod na malování

Ideální je místnost úplně vyklidit. Koberec smotáme a pokud jej nemůže odnést z místnosti, obalíme jej mikroténovou fólií. Pokud je koberec nalepený na podlaze - pořiďte si opravdu kvalitní zakrývací fólii a konce fólie přilepte k soklům nebo lištám maskovací páskou tak, aby se barva nemohla dostat až ke koberci (to samé platí o zakrytí podlahy před samotným malováním). Nábytek, pokud je lehčí, vyneste do jiné místnosti.

Malování - zatmelení prasklin

Po vyklizení místnosti hned daleko lépe vidíme možné problémy. Na stropě to mohou být prasklinky, které vznikají pohybem panelů. Pokud je zasádrujeme, tak se po čase objeví znovu. Nejlépe je vyplnit trhliny pružným tmelem.

Před malováním zkontrolujte pečlivě stěny kolem oken

Přesvědčte se, zda kolem oken nejsou vlhké skvrny. Jejich odstranění může vyžadovat zásah zvenku budovy!! Rýhy a škrábance na zdech vyrovnáme univerzálním tmelem. Trhliny nepravidelných tvarů často upozorňují na to, že by se ze stěny mohla odlupovat omítka. Poklepejte na stěnu prstem, abyste zjistili, zda omítka nezní dutě. Pokud tomu tak je, omítku v těchto místech odstraňte a opravte.

Malovaní pokojů - obroušení stěn před malováním

Hrboly a boule nebo prohlubně se novým nátěrem jen zvýrazní. Proto, pokud chcete, aby byl výsledek malování perfektní, věnujte přípravě stěn maximální pozornost. V mnoha případech stačí místa obrousit, očistit, přetáhnout tmelem nebo sádrou. Je-li poškození větší, musíte některá místa znovu omítnout.

Opravy omítky

Pokud byste měli omítnout větší část nebo celou místnost - nechte to na odborníkovi. V malých ohraničených oblastech, které vyžadují jen o něco víc než nanesení univerzálního tmelu, si však poradíte sami.

Materiál na omítky

Použijte materiál pro jednovrstvé omítky, s nímž se pracuje snadněji než s tradičními dvouvrstvými omítkovými systémy. Namíchejte materiál podle návodu výrobce do konzistence husté, ale snadno zpracovatelné pasty.

Malování pokojů – pomůcky pro malování

Pro jednotlivé druhy povrchů existují dnes speciální pomůcky a nástroje, i když některé z nich lze použít ve více situacích. Většina amatérských malířů dává přednost určitým typům pomůcek a snaží se je pak používat, kde to jen jde.

Štětce na malování

Jsou nejběžnější ze všech dekoračních nástrojů. Jsou vyráběny v nejrůznějších tvarech a pro nejrůznější použití. Štětce z přírodních štětin jsou stále považovány za nejkvalitnější, třebaže účinnost štětců z moderních syntetických vláken se neustále zlepšuje. Štětce lze úspěšně používat pro plochy všech rozměrů, i když je pravda, že pro velké plochy stěn nebo stropu jsou efektivnější jiné metody nanášení barev.

Válečky na malování pokojů

Jsou ideální pro nanášení na velké otevřené plochy. Válečky se vyrábějí z ovčí kůže (ty jsou nejlepší) nebo ze syntetických materiálů. Vyrábějí se v šířkách od 45 cm do 2,5 cm, takže lze pro každou práci vybrat ten správný váleček.

Polštářky na malování pokojů

Úspěšně konkurují válečkům, protože mají velmi podobné vlastnosti. Při nátěru s polštářkem dochází k nejmenšímu znečištění okolí a zastánci polštářků tvrdí, že pro nanášení barvy jsou polštářky účinnější než válečky.

Stříkačky na malování pokojů

Jsou velmi vhodné pro rychlé nanášení barvy na velké plochy, ale značně znečistí okolí. Nutnost vše ostatní pečlivě zakrýt může odradit od jejich použití. Jsou vhodné pro velké, nepřerušované plochy stěn a obecně se hodí více pro průmyslové nanášení nátěrů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8418 (vitejdoma.cz/zabava#9672)


Diskuze a zkušenosti

Antonín Holuša | 01.06.2010 08:49
Dotaz Po zatečení kolem kominu se v pokoji utvořila skvrna. Prosím poraďte, jak ji odstranit. Děkuji.

Marie | 22.01.2014 13:02
Malování pokojů Dobrý den, sami jsme si byt už párkrát vymalovali, ale na dekorativní malby doporučuji profesionály. Zkoušeli jsme něco málo vykouzlit, ale není to ono. Tady jsou nádherné dekorace na zeď pro inspiraci: http://www.tovr.cz/dekorativni-malby-pokoju/


Přidat komentář