Dílenské stoly pro kutily

Dílenské stoly pro kutily. Dílenský stůl z klasické hoblice. Rozměrný odkládací prostor pro nářadí je velmi užitečný. Podle čeho vybírat pracovní stůl. Pracovní stoly do malé domácí dílny. Univerzální pracovní stůl s výměnnými prvky.

Dílenské stoly pro kutily

Natírání, lakování nebo tapetování jsou činnosti, které při práci v domácnosti nejčastěji přicházejí v úvahu. K nim určitě žádný zvláštní pracovní stůl není zapotřebí. Kdo si ale chce zhotovit malý kus nábytku nebo opravit dětskou tříkolku, nemůže dost dobře dělat takovou práci na jídelním stole nebo v podřepu na podlaze. Mít k dispozici bytelný a odolný stůl s upínacími a přidržovacími pomůckami je základním předpokladem toho, abyste mohli pracovat snadno, čistě a s uspokojivým výsledkem.

Dílenský stůl z klasické hoblice

Klasická hoblice je nejvhodnějším pracovním stolem pro všechny práce se dřevem. Jejími důležitými prvky jsou upínací prostředky na obou předních rozích robustního dřevěného stolu, tzv. přední a zadní vozík, do kterých se upínají zpracovávají předměty. Zadní vozík, umístěný na pravém rohu stolu, slouží k přidržování objemnějších kusů, které musí při opracovávání ležet na stole i plocho. Zajišťuje upínací tlak, vyvozovaný mezi dvěma opěrkami, zvanými poděráky. Jeden z nich se zasunuje svisle do některého z otvorů umístěných u přední hrany stolu, druhý do otvoru v zadním vozíku. Přední vozík na levé straně stolu je uzpůsoben k upínání všech předmětů, které je potřeba upevnit ve svislé poloze nebo zepředu pří řezání, hoblování, vrtání nebo jiném opracovávání.

Rozměrný odkládací prostor pro nářadí je velmi užitečný

Velmi užitečný je rozměrný odkládací prostor pro nářadí, umístěný po celé šířce zadní části stolu. Jeho dno je pod horní úrovní stolu. Celá plocha stolu je tak k dispozici pro rozměrné neskladné opracovávané výrobky, i když vzadu - v prohlubni - leží nářadí nebo dřevěné odřezky. Hoblice je uzpůsobena výhradně pro práci se dřevem. Protože jsou čelisti obou upínacích vozíků dřevěné, mohly by se při upínání kovových předmětů snadno poškodit. Jestliže byste chtěli - zcela výjimečně - upnout do čelisti vozíku kovový předmět, musíte použít ochranné příložky. Dva odřezky prkna nebo zbytky upínací desky mohou v takovém případě čelisti dostatečně ochránit. Pro vybavení profesionální i amatérské truhlářské dílny jsou vyráběny v různých velikostech. 

Všeobecně platí: čím větší je plocha stolu, tím lépe a snáze na něm lze upevnit a opracovávat rozměrné předměty. Maximální velikost hoblice je omezena jednak prostorem, který máte v dílně k dispozici, a samozřejmě také účelností.

Podle čeho vybírat pracovní stůl

Rozhodování si může vyžádat - bereme-li v úvahu bohatou nabídku - dost času a přemýšlení. U cenově výhodné hoblice byste si měli ověřit jakost jejího materiálu a zpracování, spodní, nosné části a jejího spojení s deskou stolu, spolehlivost vedení vozíků - to jsou podrobnosti, v nichž lze odlišit jakostní výrobek od stěží doporučitelného laciného zboží.

Pracovní stoly do malé domácí dílny

Nechcete-li pracovat pouze se dřevem a zařizujete-li si jen poměrně málo prostornou dílnu ve sklepě svého domu, můžete dobře vystačit s pracovním stolkem, který doplníte svěrákem, nebo jehož dvoudílná deska je uzpůsobena k upínání. Takové pracovní stoly mají v porovnání s hoblicemi lehčí konstrukci a - což je pro mnoho zájemců důležité - mívají skládací podstavec, takže po ukončené práci zaberou méně místa. Plně postačují k mnoha pracím a opravám v domácnosti.

Univerzální pracovní stůl s výměnnými prvky

Kromě uvedených variant existuje ještě další - univerzální pracovní stůl s výměnnými prvky, vkládanými do jeho desky. Může nést okružní nebo přímočarou pilu, svislou frézu apod., nahrazuje tedy speciální stůl. K vybavení takového stolu patří nejen nezbytné ochranné pomůcky, ale takě malý svěrák a úložný prostor pro nářadí v podstavci stolu. Podstavec může mít seřiditelnou výšku - při různé velikosti opracovávaných předmětů je to velmi vhodné.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8406 (vitejdoma.cz/zabava#8920)


Přidat komentář