Seriál Expozitura

Máte rádi kriminální seriály? V dobách socialismu byly u nás kriminální seriály zcela běžné, po revoluci se na ně jakoby pozapomnělo. V posledních letech však začaly tuzemské televize svou tvorbou na tradici československých kriminálek úspěšně navazovat.

Možná právě díky tradici starých československých kriminálek vznikl také nový český** seriál Expozitura**. Tento seriál je však v něčem jiný. V čem? Především je to délka jednotlivých dílů, které dostaly k dispozici celý prostor celovečerního filmu. Díky tomu je** Expozitura** vlastně takový film-seriál, nebo taky jinak řečeno série filmů – všechny díly na sebe navazují, což u ostatních** kriminálních seriálů** nebývá obvyklé. Co Expozituru od ostatních kriminálních seriálů odlišuje asi nejvíce je to, že byla natočena na motivy skutečných událostí.

Reálná předloha Expozitury

Televizní seriál Expozitura byl natočen na motivy událostí, které se udály okolo Berdychova gangu. Za několikaletou existenci gang vděčí spolupráci s policisty, kteří za vysoké úplatky kryli všechny jeho zločiny.

Berdychův gang

Berdychův gang dostal své jméno podle Davida Berdycha, hlavního „zakladatele“ a vůdce gangu. Jako Berdychův gang bylo označováno zločinné spolčení mafie paradoxně právě s policií. Toto spolčení bossů z podsvětí a elitních policistů z jednotky pro boj s organizovaným zločinem existovalo několik let, během nichž gang beztrestně vydíral a vraždil především bohaté podnikatele. Původně se Berdych živil jako příležitostný zlodějíček a vymahač dluhů. Když však začal pracovat v nočním klubu, který patřil Ivanu Jonákovi, dnes již známému odsouzenci za vraždu své manželky, získal zde řadu kontaktů na vlivné osoby z podsvětí. Ty Berdych později využil pro „založení“ organizované skupiny zločinců, která si vydělávala obrovské částky (i stovky miliónů korun) vydíráním bohatých podnikatelů. Berdych na svou stranu získal několik elitních policistů z OBOZu (Odbor boje s organizovaným zločinem).

Policisté gangsterům poskytli policejní uniformy. V nich se pak gangsteři dostávali do domů podnikatelů. Zpravidla se vymluvili na nějaké vyšetřování, pak však začali podnikatele krutě mučit. Ti jim ze strachu o život vydali všechny své peníze a jiné cennosti. Policisté z OBOZu dostávali za maskování stop, které by mohly vést k dopadení Berdychova gangu, 30 procent z výdělku gangsterů. Díky tomu mohl Berdychův gang úspěšně fungovat minimálně 5 let. A čemu nebo spíše komu vděčíme za** odhalení** tohoto zločinného spiknutí gangsterů a policistů?

Kdo odhalil Berdychův gang?

Když do jednotky OBOZu nastoupili dva mladí policisté** Helena Kahnová a Tomáš Gregor**, brzy se jim začalo zdát něco divného na podivných praktikách svých nadřízených. Začali proto pátrat na vlastní pěst a postupně začali odkrývat provázanost lidí z podsvětí a několika svých přímých nadřízených. Nadřízení Kahnové a Gregora je úmyslně mátli, dávali jim falešné indicie. Přesto se Kahnové a Gregorovi podařilo dostat na stopu samotného Berdycha, kterého dokonce zatkli. Na příkaz jejich nadřízeného byl však Berdych zanedlouho propuštěn.

Policejní tým "Uniforma"

Mladí policisté však začali spolupracovat s utajeným policejním týmem „Uniforma“ a společně se jim podařilo celou provázanou síť gangsterů a vysoce postavených policistů rozkrýt. V roce 2004 tak skončilo ve vězení několik desítek osob z podsvětí včetně samotného Berdycha a také několik nadřízených Gregora a Kahnové.

Vznik seriálu Expozitura

Celou několikaletou kauzu podivných únosů a mučení podnikatelů zločinci v policejních uniformách sledovali od samého začátku novináři Josef Klíma a Janek Kroupa, kteří později napsali scénář k seriálu Expozitura, jenž se na našich televizních obrazovkách poprvé objevil právě v tomto roce. V seriálu si zahráli například Hana Vagnerová, Robert Jašków, Jan Dolanský, Pavel Zedníček, Zuzana Bydžovská či Jan Kanyza. Na seriálu je nejzajímavější právě to, že je celý natočen podle reálných událostí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8399 (vitejdoma.cz/zabava#9842)


Přidat komentář