Michael Schumacher

V roce 1999 si Michael Schumacher vysloužil další pozornost. Tehdy však ukázal tu dobrou stránku své závodnické povahy. Stalo se to v Silverstone - rudý vůz vyletěl z tratě a tvrdě narazil čelně do bariéry.

Michael Schumacher

Schumi "Eins", jak sedminásobnému mistru světa taky přezdívá, chce vždy vyhrávat. Možná to ho odlišuje od zbytku startovního pole. Anebo spíše odlišovalo, protože i letos se ukazuje, že kombinace Alonso - Renault je zatím nad jeho síly. A Michael být první prostě potřebuje. Jenže touha vyhrávat kromě nepopíratelných úspěchů s sebou nese i některé neuvěřitelné tahy a "chyby". Michael Schumacher kromě vítězství, bodů a rekordů k sobě rovněž přitahuje kontroverzní situace, podezřelé manévry a zcela neuvěřitelné shody okolností.

## Šalamounská rozhodnutí

A že to nejsou jenom spekulace, dosvědčují některé závody. Už při svých dvou titulech v Benettonu zaujal nejen bravurním ovládaním vozu, ale rovněž chladným téměř zabijáckým kalkulem, díky němuž bez uzardění vyřadil po vzájemné kolizi z rozhodujícího závodu roku 1994 Damona Hilla, čímž si zajistil titul. Tehdy se říkalo, že to způsobila mladá horká krev a nedostatek zkušeností. Michael však ani po přestupu do Ferrari nevypadal, že by z toho měl nějak těžkou hlavu. Jinak by nemohl v roce 1997 podobným způsobem atakovat Jacquese Villeneuva. Jenže tentokrát poprvé narazil. Nejenže jeho vůz po zajetí do Kanaďanova Williamsu nebyl dále schopen jízdy, ale navíc byl vyloučen z celého ročníku Formule 1. I když i toto rozhodnutí je dosti šalamounské, protože Schumacher nebere nic než vítězství, a proto se s odsunutím z druhého místa nějak netrápil. Villeuneve tehdy s poškozeným vozem dojel do cíle a získal titul mistra světa.

## Body musí být - vlak přes to nejede

V roce 1999 si Michael Schumacher vysloužil další pozornost. Tehdy však ukázal tu dobrou stránku své závodnické povahy. Stalo se to v Silverstone - rudý vůz vyletěl z tratě a tvrdě narazil čelně do bariéry. Dlouho se kolem Ferrari mihala spousta lidí, nikdo nevěděl, co se děje. Nakonec to Schumi odnesl pouze zlomenou nohou. Po celý zbytek sezóny se spekulovalo, zda ještě nastoupí do nějakých závodů. Michael to nejdříve popíral, ovšem poté se objevil na poslední dva závody a především díky němu získalo Ferrari pohár konstruktérů. Na druhou stranu zůstává dodnes otázkou, zda by Němec pomohl v boji o titul mistra světa svému tehdejšímu kolegovi Irvinovi, kdyby se ten ocitl na takové pozici, že by mu Schumacher musel přepustit pozici. Jenže velkohubý Ir to tehdy zpackal a titul se stěhoval do Finska za Häkkinenem.

## Boj o vítězství

Jenže netrvalo dva roky a Schumi se opět vyznamenal. A v tomto případě se málem schylovalo k rodinné bitce. Na domácím Nürburgringu se totiž Ralf Schumacher snažil protlačit před svého sourozence, jenže ten udělal takový manévr, že byl tehdejší jezdec Williamsu rád, že to neodnesl větší újmou. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Michael má evidentně spadeno na stáj sira Franka Williamse. Dalšími rozporuplnými činy v kariéře tohoto rodáka z Karpenu byla vítězství, která však vycházelo pouze z týmové strategie. Tehdejší parťák ve Ferrari Rubens Barrichello ho několikrát pustil na první stupínek vítězů těsně před koncem, přičemž při VC Rakouska 2002 se tak stalo pár metrů před cílovou čárou. Ferrari poté ovládlo Formuli 1, ale loni jejich převaha skončila a vypadá to, že se opět pár triků v honbě za body bude hodit. Ten monacký (pokud to byl úmysl) nevyšel, ale Michael Schumacher určitě cítí, že letos má na mistrovský titul mnohem větší nárok než v mizerné minulé sezóně. A jak to vypadá, je mu zcela jedno, jestli ho získá s nálepkou podvodníka, jak ho mnozí po závodě v Monte Carlu označili. Vítězství je pro něj droga a musí ho mít, i když to popírá.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8384 (vitejdoma.cz/zabava#8637)


Přidat komentář