Ferrari Enzo

Tvar karoserie nového Ferrari Enzo je přísně podřízen účelnosti. Karoserie nového Ferrari při svém vzniku strávila celkem tři tisíce hodinv aerodynamickém tunelu. .......

Ferrari Enzo

Tvar karoserie nového Ferrari Enzo je přísně podřízen účelnosti. Karoserie nového Ferrari při svém vzniku strávila celkem tři tisíce hodin v aerodynamickém tunelu. Karoserie Ferrari Enza je ve skutečnosti skořepinou vyrobenou z nejpevnějšího a nejlehčího materiálu, což je uhlíkový kompozit a voštinová síť z hliníku. Jeho karoserie váží pouhých 92 kilogramů a podle sdělení výrobce vyhovuje všem současným i budoucím normám pasivní bezpečnosti. Prostorový rám Enza se může pochlubit extrémní torzní tuhostí. 

 

  • Ferrari Enzo - dokonalé v každém detailu

    Díky dokonalé aerodynamice Ferrari Enzo ani nepotřebuje zadní přítlačné křídlo (v rychlosti 300 km/h působí na zadní nápravu tlak 775 kilogramů), vystačí si se třemi menšími nastavitelnými spoilery – dvěma vpředu a jedním vzadu. Pokud jde o srdce Ferrari Enza, stal se jím nový šestilitrový V12 (12 válců je nyní již pro všechny vozy Ferrari již tradiční). Vůz je k mání pouze ve třech barvách (červené,černé a žluté) a také pouze v limitované sérii 349 kusů.

Jízdní vlastnosti

Mimořádně živý agregát generuje výkon 485 kW (660 k) při 7800 ot/min. Proměnné fáze vstupu a výstupu paliva a elektronické ovládání vstřikování, odděleného pro každou řadu válců, umožňuje získat až 80 % maximálního točivého momentu již při 3000 otáčkách. Plného výkonu v hodnotě 657 N.m lze dosáhnout při 5500 ot/min. Hranici 100 km/h pokoří Ferrari Enzo za 3,65 vteřiny, maximální rychlost se bude lišit podle rozdílného odstupňování šestistupňové polosamočinné mechanické převodovky s elektrohydraulickým řazením Magneti Marelli F-1 závislého na typu trati.

Speciální pneumatiky

V tomto automobilu je pochopitelně ještě více unikátních věcí, dokonce i mimořádně nízko profilované 19 - palcové pneumatiky o rozměrech 245/35 vpředu a 345/35 vzadu firma Bridgestone vyvinula speciálně pro Enzo a zároveň pro aktivní monopost F2002. Přesná hodnota maximální rychlosti nebyla změřena. Bylo pouze oznámeno, že činí přes 350 km/h, rychloměr je kalibrován do 400 km/h.

Elegantní a sportovní zároveň

Interiér vozu Ferrari Enzo je velice elegantní a sportovní zároveň. Ferrari by mělo vyrobit modelů Ferrari Enzo pouhých 349 kusů. Předpokládá se, že jejich cena dosáhne až 650 000 dolarů. V této souvislosti asi nikoho nepřekvapí, že každý příští potenciální majitel bude osobně pozván do továrny v Modeně, kde bude změřen a podle jeho tělesné konstrukce upravená sedadla od firmy Sparco potažená kůží a také blok pedálů, který se může posouvat nejenom dopředu a dozadu, nýbrž také doleva a doprava pro toho, kdo dává přednost brzdění levou nohou.

Technické parametry

### Ferrari Enzo
Motor Vidlicový dvanáctiválec o objemu 6,0 litrů
Počet válců/ventilů 12
Nejvyšší výkon 660 koní při 7800 ot./min
Objem nádrže 110 litrů
Maximální rychlost 350 km/hod.
Zrychlení z 0 na 100 km/hod. 3,65 sekund
Pohotovostní hmotnost 1244 kilogramů
Délka automobilu 4625 mm
Šířka automobilu 2035 mm
Výška automobilu 1147 mm
Rozvor 2650 mm
Objem valců 2800 mm
Maximální točivý moment 657 Nm/ 5500 ot./min.

Speciální brzdy

Pokud jde o brzdy Ferrari Enza, i tady poprvé ve světové praxi silničních automobilů byly použity kotouče z karbonu a keramiky (průměr 380 mm, tloušťka 34 mm), vyrobené v proslulé firmě Brembo, které jsou obvyklé ve vozech formule 1. Jsou o 12,5 kg lehčí než ocelové a počítá se s nimi pro celou dobu životnosti automobilu.

Cena

Exkluzivitě vozu Ferrari Enzo kromě jeho výkonu odpovídá i jeho cena - přibližně 650 000 dolarů (v přepočtu 22 000 000 korun). Nejdražší verze Ferrari Enzo může dosáhnout celkové ceny až 29 000 000 korun.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8321 (vitejdoma.cz/zabava#8013)


Přidat komentář