DeLorean

Není moc lidí, kteří by neviděli známý sci-fi film Návrat do budoucnosti. Jeden geniální profesor (Dr. Emmet Brown) a jeden mladík jménem Marty McFly se v něm vydávají na cesty časem, aby srovnali jak svou budoucnost, tak svou minulost.

Auto zpopularizované filmem

Není moc lidí, kteří by neviděli známý sci-fi film Návrat do budoucnosti. Jeden geniální profesor (Dr. Emmet Brown) a jeden mladík jménem Marty McFly se v něm vydávají na cesty časem, aby srovnali jak svou budoucnost, tak svou minulost. A dělají to ve stroji, který profesor správně označí za stylový. Přivítejte automobil se značkou DMC – DeLorean!

Tvůrce

John Z. DeLorean patří dodnes v historii mezi nejdůležitější osobnosti automobilového průmyslu v USA. Vypracoval se téměř na vrchol, ale při snaze o jeho překonání upadl a pak už jen klouzal dolů. Do historie automobilových nadšenců se zapsal dvěma činy. Prvním bylo představení Pontiacu GTO (původně Pontiac Tempest), jenž je dodnes považován za prvního zástupce silných sportovních vozů (tzv. muscle cars). Druhým kouskem, taktéž povedeným, bohužel však nedotaženým do konce, bylo založení vlastní společnosti a výroba sportovního auta vlastní značky DeLorean DMC–12.

Unikátnost

Charakteristické znaky, aneb kdybyste ho náhodou nepoznali: První auto, které mělo uložený motor uprostřed a nezávislé zavěšení všech kol (…nuda?…), jedno z prvních aut s dveřmi otvíranými přímo nahoru (…standard…) a nerezová karoserie s odkrytým a nelakovým plechem (…cože?…). Byla vyrobena i série obložená zlatem. Vzhledem k téměř úplné nemožnosti oprav karoserie DeLorean předpokládal, že opravy budou probíhat přímo výměnou za nové díly.

Netradiční auto

Bohužel, DeLorean nevládl trhu netradičních aut dlouho. Přestože ze začátku dostal od Irské vlády finanční injekci na podporu nazaměstnanosti, která činila okolo 100 miliónů liber, výroba byla od začátku trochu pozadu a odbyt nešel, jak bylo předpokládáno. Ačkoliv si unikátní auto pořídila nejedna známá osobnost a pořadníky byly dlouhé, továrna prostě nedokázala udržet výrobu v optimálních mezích. To vedlo vrchního manažera k zoufálému činu.

Smutný konec

V roce 1983 byl John DeLorean zatčen v Los Angeles s kufrem plným kokainu, který se snažil prodat… Přestože byl poté propuštěn, Sisyfovi už kámen opět vyklouzl z rukou a valil se neodvratně zpátky z kopce dolů. Jedinečných DMC-12 bylo vyrobeno pouhých 8900 kusů.
John DeLorean strávil většinu zbývajícího života obíháním různých soudů, především kvůli dluhům. Zemřel v roce 2005 ve věku osmdesáti let. ## Jeho sláva

Mezi vlastníky musíme zmínit například Patrika Swayze, Matthewa Reillyho či komentátora a baviče Johnnyho Carsona. Zahrál si v mnoha amerických filmech, u nás v jednoznačně nejznámějším Návratu do budoucnosti. Kamera tento vůz prostě miluje.

Sjezdy z celého světa

Téměř každoročně pořádají nadšenci těchto futuristických vozů sjezdy na různých místech světa. Dokud žil, často se na nich objevil i sám tvůrce. Pořádají se veřejné jízdy a fanoušci DMC na automobil na svých webech a diskuzích nedají dopustit. Dokonce se objevují zprávy, že by se v USA mohla obnovit i výroba. John DeLorean je možná mrtev, ale jeho sen žije dál.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8364 (vitejdoma.cz/zabava#8446)


Přidat komentář