Bruce Lee

V roce 1964 se objevuje na Mezinárodním mistrovství v karate (kde mimo jiné potkává Chucka Norrise). Předvádí zde kliky na dvou prstech (palec a ukazováček), přičemž je dělá tak rychle, že diváci nejstíhají sledovat.

Něco málo ze života

Celým jménem Bruce Jun Fan Lee. Narodil se 27. listopadu 1940 a zemřel 20. července 1973 v Hong Kongu. Poté, co se dostal do potyčky s jedním členem mafiánské triády ho otec poslal do USA, protože se obával o jeho život.

Krušné začátky v USA

Takže se devatenáctiletý Bruce Lee objevuje v San Francisku. Jediné, co v tuto chvíli má, je nějakých sto dolarů a titul mistra v boxu. Pracuje u otcových známých a zaroveň si dodělává vzdělání. Stále přitom tvrdě trénuje.

Mezinárodním mistrovství v karate

V roce 1964 se objevuje na Mezinárodním mistrovství v karate (kde mimo jiné potkává Chucka Norrise). Předvádí zde kliky na dvou prstech (palec a ukazováček), přičemž je dělá tak rychle, že diváci nejstíhají sledovat.

Také zde předvádí svůj „jednopalcový úder” (one inch punch). Ten spočívá v tom, že Lee, který stojí čelem ke svému partnerovi má lehce nataženu pravou ruku, pročemž prsty jsou přibližně jeden palec (2,54 cm) daleko od hrudi jeho oponenta. Aniž by pravou ruku stáhl zpět a napřáhl se, Bruce rovnou udeří. Jeho partner je odhozen dozadu, kde dopadá na připravenou židli. Síla rány je však taková, že se na židli neudrží a padá na zem.

Mistr bojových umění

V následujících letech si Lee zahraje v jednom seriálu a hlavně – otevírá svou vlastní školu, kde vyučuje svůj styl Jeet Kune Do, což je kombinace mnoha bojových umění a jejich nejlepších prvků, které sám Lee vybral. Bruce v zásadě studoval čtyři bojová umění a to: Tai Chi Chuan, Hung Gar, Wing Chun a Jun Fan Gung Fu. Dále se věnoval spoustě dalších, takže jeho styl obsahuje i prvky z Tae-Kwon-Da a mnoha dalších.

Filmová kariera

Rok vydání Anglický název Český název
1971Fists of Fury Pěst plná hněvu
1972 The Chinese Connection Čínská spojka
1972 Return of the Dragon Cesta draka
1973 Enter the Dragon Drak přichází

Nečekaný osud Lea

Jako oficiální příčina smrti je uváděn mozkový edém. Ten den byl Lee v Hong Kongu a po normálním pracovním dni, který strávil s lidmi, se kterími měl točit nový film. Po večeři si stěžoval Ting Pei (herečka, jenž měla hrát hlavní roli), že ho bolí hlava a ona mu dala nějaké prášky proti bolesti. V 19:30 si šel lehnout na gauč a když pro něj Ting Pei po chvíli přišla, nebyla schopna ho probudit. Přivolaný doktor se ho pokoušel vzkřísit, ale přes všechny pokusy byl Bruce Lee mrtvý dříve, než ho sanitka vyložila u nemocnice. V té době mu bylo pouhých 32 let. Nedozírná škoda.

Dokonalost a schopnosti bojovníka

Uvádím několik údajů, které se týkají jeho tréninku a schopností, které předvedl před svými známými…

 • Bruce Lee – proč posiloval?

  Bruce posiloval ne proto, aby si vybudoval svalstvo, mnohem více ho zajímala rychlost a síla.

 • Bruce Lee – nad břišní svaly není

  Lee věřil, že brišní svaly jsou to nejdůležitější, co bojovník potřebuje, protože každý pohyb vyžaduje určitý stupeň práce brišního svalstva. Také je důležité, že břišní svaly jsou jako štít, který chrání naše žebra a vnitřní orgány.

 • Bruce Lee – kardiovaskulárním cvičení na břišní svaly

  Jeho vypracovaná „vánočka” ale nepocházela jen z běžného posilování. Bruce tvrdil, že nepostradatelný je kardiovaskulární trénink, takže pravidelně běhal, skákal přes švihadlo a jezdil na rotopedu. Běžným Leeho tréninkem bylo uběhnout vzdálenost od dvou do šesti mil (míle je 1,6 km tedy od 3,2 km do 9,6 km) za patnáct až čtyřicet pět minut!

 • Bruce Lee a jeho výživa na břišní svaly

  Dalším důležitou složkou jeho boje za dokonalé břišní svalstvo byla výživa. Už brzy po příchodu do USA se Lee začal velmi aktivně zajímat o zdravou stravu a proteinové drinky. Jedl velmi málo masa a konzumoval velké množství ovoce a zeleniny. Později také hojně využíval vitamínových doplňků.

Zajímavosti ze života

 • rychlost jeho úderů byla ze vzdálenosti dvou stop (0,61 metru) pět setin sekundy (0,05 s)!
 • Bruce byl schopen úplně zviklidovat 70 kg boxovací pytel jediným bočním kopem!
 • dokázal za 45 minut ujet na kole 10 mil (16 km)
 • udržel ve stoje v propnutých pažích před hrudí 60 kg vzpěračskou činku po několik sekund!

Lee, jeho filozofie a citáty

 • Když vám řeknu, že jsem dobrý, budete si myslet, že se chvástám. Když vám řeknu, že nejsem, budete vědět, že lžu.
 • Po celém světě je spousta lidí, kteří jsou líní. Mají velké vypasené pupky a vykládají nám, o Chi a tom, co vše zvládnou. Já tomu nevěřím ani náhodou.
 • Opravdové zkoumání začíná až tehdy, když se oprostíme od daných zákonů.

 • Buďte bez jakékoliv formy… Bez hran, tak jako voda. Když dáš vodu do sklenice, stane se sklenicí. Dáš vodu do hrnce a stane se hrncem. Dáš ji do čajové konvice a stane se čajovou konvicí. Voda může plout a nemůže narazit. Staň se vodou, příteli…

Významná ocenění ve světě

 • jeho rodná vesnice byla přejmenována po něm a jeho dům je přístupný veřejnosti
 • byl jmenován časopisem TIME mezi 100 nejdůležitějších lidí za století
 • v roce 2004 prezident UFC Dana White označil Bruce Leeho za otce smíšených bojových umění
 • v Hong Kongu byla 27. listopadu 2005 odhalena jeho socha z bronzu, označuje ho jako čínskou fimovou hvězdu století

100 nejdůležitějších lidí minulého století

Bruce Lee nám dokázal, že lidské hranice se dají posunout do nevídaných končin. Muži ho obdivovali, ženy po něm šílely. Jeho styl se stále vyučuje, i když je omezen pro malé množství lidí, jak sám chtěl. Právem se dostal mezi 100 nejdůležitějších lidí minulého století a kdo ví, co by nám ještě dokázal, kdyby nezemřel v pouhých 32 letech…

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id8380 (vitejdoma.cz/zabava#8580)


Přidat komentář